Македония на финал в Европейската лига след драматичен обрат над Австрия

Националният волейболен отбор на Македония се класира за втора поредна година на финала в Европейската лига за мъже. Възпитаниците на селекционера Зарко Ристовски обърнаха и надделяха много трудно над Австрия с 3:2 (25:23, 23:25, 17:25, 25:19, 15:13) в първия полуфинал от финалната четворка на турнира, игран този следобед пред по-малко от 500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така македонците се класираха отново за финала на Лигата след 2015 година, като ще се опитат да спечелят трофея за първи път и да придобият право да играят в Световната лига през следващата година. На финала Македония очаква победителя от втората полуфинална среща между българските "трикольори" и Естония, която започва малко по-късно тази вечер. Финалът на Европейската лига е утре (2 юли) от 18,00 часа в Морската ни столица, а преди това от 15,00 часа ще бъде спора за бронзовите медали.

В началото на първата част след три изравнявания на резултата първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Македония. Последваха две равенства, след което Австрия успя да поведе с 2 точки. Македонците успяха да изравнят при 14:14, а при второто прекъсване изоставаха с точка - 15:16. След ново равенство Австрия успя да поведе с 3 точки при 19:16, но допусна изравняване при 22:22. Македонците показаха по-добра игра в края на гейма и го спечелиха с 25:23. В началото на втората част играта отново бе равностойна, а при първото техническо прекъсване Югозападните ни съседи водеха с 8:7. Австрия успя да изравни при 11:11, последваха нови две равенства, а при второто техническо прекъсване Македония водеше с 16:14. Македонците успяха да поведат с 3 точки при 18:15, но Австрия заради добрия си начален удар и грешки на македонците реализира 6 поредни точки и не само изравни, но и да поведе. Независимо, че Македония на два пъти успя да изравни, в крайна сметка австрийците спечелиха гейма с 25:23 и изравниха резултата.

И третата част играта бе оспорвана, а при първото техническо прекъсване Австрия водеше с 8:6. Македония изравни при 10:10, но австрийците показаха много добра игра и започнаха да трупат преднина, която при второто техническо прекъсване бе 5 точки - 16:11. До края на гейма Австрия нямаше проблеми и го спечели с 25:17. В четвъртата част македонците показаха много по-добра игра от съперника. При първото техническо прекъсване Македония водеше с 8:6. Добрата игра на Македония продължи и до второто прекъсване авансът им бе вече вече 6 точки - 16:10. До края на гейма македонците нямаха проблеми и спечелиха с 25:19 и докараха мача до тайбрек. В тайбрека играта бе равностойна и много оспорвана, резултатът бе изравняван няколко пъти, но македонците показаха по-здрави нерви и успяха да го спечелят с 15:13 и съответно мача с 3:2.

Над всички за македонците за пореден път бе звездата и капитан на тима Никола Гьоргиев със страхотните 29 точки (1 блок, 1 ас и 45% ефективност в атака), а Гьоко Йосифов заби още 19 точки (6 блока!!!, 1 ас и 67% ефективност в атака) за победата. За отбора на Австрия Александър Бергер (3 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака и 64% перфектно посрещане) и Томас Цас (1 блок, 1 ас и 39% ефективност в атака) реализираха 23 и 18 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

МАКЕДОНИЯ - АВСТРИЯ 3:2 (25:23, 23:25, 17:25, 25:19, 15:13)
МАКЕДОНИЯ: Филип Деспотовски 1, Никола Гьоргиев 29, Александър Ляфтов 9, Васе Михайлов 6, Гьоко Йосифов 19, Ристо Клопчески 5 - Дарко Ангеловски-либеро (Гьорги Гьоргиев 1, Деян Симовски 1, Филип Николовски)
Старши-треньор: Зарко Ристоски
АВСТРИЯ: Александър Туш 2, Томас Цас 18, Александър Бергер 23, Антон Менер 13, Петер Волфартщетер 14, Паул Бухегер 11 - Флориан Рингсайс-либеро (Лоренц Корайман, Максимилиан Талер 2, Николай Грабмюлер 1, Давид Михел, Филип Кройс-либеро)
Старши-треньор: Михаел Варм.