България изпусна финала в Европейската лига (снимки)

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, изпуснаха страхотната възможност да играят на финала на Европейската лига за първи път и то пред родна публика. "Лъвовете" отстъпиха драматично на Естония с 2:3 (18:25, 25:15, 19:25, 25:14, 15:17) във втория полуфинал от финалната четворка на турнира, игран тази вечер пред около 1500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

По този начин българите ще трябва да се утешат с мача за бронзовите медали срещу Австрия, която по-рано днес падна от Македония също с 2:3 гейма. Срещата за бронза между България и Австрия е утре (2 юли) от 15,00 часа отново в зала "Конгресна", а след това от 18,00 часа е големият финал между Македония и Естония. Победителят ще спечели правото да играе в Световната лига през следващата година.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за естонците, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Андрий Аганиц и пусната топка на разпределителя Керт Тообал. Разликата нарасна до 8:3 след две контри на Роберт Тяхт и блокада на Ардо Креек. Волейболистите на Естония продължиха да играят по-добре и преднината им набъбна до 16:9. Резултатът стана 18:10 след нова атака на Тяхт, което накара Мирослав Живков да вземе втория си тайм-аут. Естония продължи да води до 21:14 след атака от втора линия на Оливер Вено и отлична блокада на Кейт Пупарт, след което без проблеми взе гейма с 25:18 след атака на Креек.

Втората част тръгна по-добре за "трикольорите", които дръпнаха с 6:3 след две грешки на естонците и контраатака на Златан Йорданов. До първото техническо прекъсване разликата стана 8:4 след атака през центъра на Светослав Гоцев. Преднината на България стана 10:5 след грешка в атака на Оливер Вено. Въпреки усилията на Естония, българите запазиха предимството си до 13:8 след ас на Николай Къртев. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 за "лъвовете" след силен ас и контра на капитана Велизар Чернокожев. Играта продължи точка за точка до 18:11, след което последва ас на Гоцев - 19:11 и прекъсване за румънският селекционер на Естония Джордже Крецу. Резултатът стана 23:14 след страхотна блокада на Гоцев, след което България спокойно затвори гейма в своя полза при 25:15 след блок-аут на Чернокожев и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм Естония поведе с 4:2 след атака на Рене Теппан и аут на Светослав Гоцев. Последваха силна атака на Златан Йорданов и аут на Роберт Тяхт и 4:4. Естонците отново дръпнаха в резултата при 6:4 след нови две успешни атаки на Теппан. До техническата пауза разликата стана 8:5 след блокада на Ардо Креек. Предимството на естонците нарасна до 11:6 след две поредни атаки на Кейт Пупарт. Независимо от тайм-аута за Миро Живков, прибалтийците продължиха да водят до 14:9 след ас на Пупарт и до 16:11 след технична атака на Тяхт. Двата тима продължиха равностойно до 19:14, след което последва контра блок-аут на Пупарт - 20:14 и второ прекъсване за Миро Живков. Естония запази преднината си и спечели гейма с 25:19 след поредна успешна атака на Тяхт.

Четвъртата част започна по-добре за "трикольорите", които дръпнаха с 4:2 след ас на Светослав Гоцев. Разликата леко нарасна до 8:5. Последва силна контра на Мартин Атанасов и 9:5. Преднината на България стана 12:7 след ас на Велизар Чернокожев. Последваха отличен блок на Гоцев, две грешки на естонците и контра на Атанасов и 16:7. Предимството на "лъвовете" стана 20:8 след нова атака на Атанасов и блок и контра на Златан Йорданов. България спечели гейма с разгромното 25:14 и вкара мача в тайбрек.

В началото на тайбрека контузия получи Велизар Чернокожев, който бе заменен от Жани Желязков. Самият пети гейм тръгна равностойно до 4:4, след което Естония поведе с 6:4 след грешка на българите и ас на Андрий Аганиц. Прекъсването, което поиска Миро Живков даде ефект и България обърна до 7:6 в своя полза след две грешки на естонците и ас на Светослав Гоцев. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за "лъвовете" след силна атака на Желязков. Последваха аут на Желязков и контра на Рене Теппан и 9:8 за Естония. Въпреки вторият тайм-аут за Миро Живков, последва нова атака в аут на Желязков и 10:8 за прибалтийците. Постепенно България успя да изравни при 13:13 след атака през центъра на Гоцев и силна контра на Желязков. Двата тима се "захапаха" в резултата до 15:15, след което Естония спечели тайбрека със 17:15 след блокада на Теппан и нова грешка в атака на Желязков.

Страхотен мач за българския тим изигра присъединилият се за финалите център Светослав Гоцев, който заби фантастичните 23 точки (9 блока!!!, 4 аса и 50% ефективност в атака). Капитанът Велизар Чернокожев, който се контузи в началото на тайбрека, завърши с 16 точки (4 аса и 40% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно. За естонците Роберт Тяхт реализира 19 точки (54% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане), а Кейт Пупарт (3 блока, 1 ас, 65% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане) и резервата Рене Теппан (1 ас и 45% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ЕСТОНИЯ 2:3 (18:25, 25:15, 19:25, 25:14, 15:17)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров, Велизар Чернокожев 16, Мартин Атанасов 12, Златан Йорданов 11, Светослав Гоцев 23, Николай Къртев 6 - Добромир Иванов-либеро (Златко Кьосев 1, Трифон Лапков 1, Жани Желязков 7)
Старши-треньор: Мирослав Живков
ЕСТОНИЯ: Кейт Пупарт 15, Ардо Креек 5, Керт Тообал 1, Роберт Тяхт 19, Оливер Вено 3, Андрий Аганиц 8 - Райт Рикберг-либеро (Рене Теппан 15, Тимо Тамемаа 1, Рауно Таме, Андрес Тообал, Денис Лосников-либеро)
Старши-треньор: Джордже Крецу.

Снимки: АСЕН ПЕТРОВ, SPORTAL.BG