Григор се пребори с коравия Симон и е в третия кръг на "Уимбълдън" (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров успя да преодолее втория кръг на "Уимбълдън". Българинът надделя над коравия французин Жил Симон. Григор прекърши поставения под №16 в схемата французин на Корт №1 с 6:3, 7:6 (1), 4:6, 6:4. В четвъртия сет Димитров изоставаше в резултата с 2:4, но със серия от 4 поредни гейма си осигури място в третия кръг, записвайки втора победа от седем мача срещу Симон.

Двубоят започна вчера, но бе прекъснат заради дъжд след изиграването на само един гейм при резултат 1:0 за Димитров и 30:15 при сервис на Симон във втория гейм.

Григор надви Симон

В третия кръг Димитров ще се изправи срещу американеца Стийв Джонсън, който надигра французина Жереми Шарди с 6:1, 7:6 (6), 6:3. Миналата година 25-годишният Димитров срази Джонсън във втория кръг на "Уимбълдън" със 7:6 (8), 6:2, 7:6 (2). Българинът има и едно поражение от този съперник - 3:6, 6:1, 3:6 на турнира във Вашингтон, отново през 2015 година.

Двубоят продължи 3 часа и 2 минути, като Григор записа 6 аса - два пъти повече от противника си. Двамата тенисисти допуснаха по една двойна грешка и реализираха по 4 пробива в двубоя. Димитров записа 44 уинъра и 43 непредизвикани грешки срещу 23 печеливши удара и 29 непредизвикани грешки за Симон.

След подновяването на играта Симон без проблеми взе откриващото си подаване, а Григор отговори с гейм на 30 за аванс от 2:1. Григор изигра отличен четвърти гейм, в който реализира пробив на нула. Пробивът бе затвърден без особени трудности от Димитров с гейм на 30 и българинът поведе с 4:1. Симон спря серията на съперника си с гейм на нула, но Димитров даде само точка на французина в следващото си подаване и се доближи на гейм до успеха в първия сет при 5:2. При 5:3 Димитров сервираше за частта и с прекрасен минаващ удар от бекхенд по правата си гарантира два поредни сетбола при 40:15. При следващата точка Симон не успя да върне сервиса на Димитров и първият сет приключи.

В началото на втория сет мачът отново бе прекъснат за няколко минути заради дъжд. Двамата тенисисти седнаха за кратко на столовете си при резултат 1:0 за Симон и 40:30 във втория гейм за сервиращия Григор. Тук Симон поиска на всяка цена играта да бъде спряна и дори заплаши съдията на стола, че ще го съди. "Не искам да играя, когато вали дъжд на трева. Това е. Ако играя и получи контузия, ще те съдя и ще си платиш", обърна се към съдията на стола французинът.

След подновяването на играта Димитров с ас сложи край на гейма - 1:1, но българинът не взе точка в следващото подаване на французина. В четвъртия гейм Димитров измъкна трудно своето подаване, макар че не даде брейкпойнт на французина. Геймът свърши с изумително воле на мрежата на Димитров и резултатът бе изравнен - 2:2. В следващия гейм с прекрасен лоб Григор си осигури точка за пробив и получи шанс да играе на втори сервис, но рискува на ретур и удари топката с максимална сила. Топката обаче излезе в аут и българинът пропусна великолепна възможност, а Симон поведе с 3:2. Следващото си подаване Димитров взе лесно - на нула, а след това притисна Симон, при 15:40. При първата точка за пробив Димитров за пореден път излезе на мрежата с апроуч към бекхенда на противника и за пореден път бе разминат, но втората бе реализирана с феноменална къса топка на линията, при която французинът бе абсолютно безпомощен. Симон обаче върна пробива още в следващия гейм, а после си взе подаването за 5:4. Макар и трудничко, Димитров изравни за 5:5, а малко по-късно сетът трябваше да се реши с тайбрек. Той се разви по идеален за Григор начин. Полуфиналистът от 2014 година поведе с 4:0, а при 6:1 вече само чудо можеше да спаси Симон. Е, чудо не стана и още първият сетбол бе реализиран след удар в аут на французина.

Третата част започна със сервис-гейм на 15 за Димитров. Григор имаше два поредни брейкпойнта при 15:40 във втория гейм на третия сет, но не успя да се възползва от момента и Симон измъкна подаването си за 1:1. Нещо повече, след слаб сервис-гейм на Димитров французинът проби за 2:1. С лекота французинът затвърди пробива, а грешките при хасковлията рязко се увеличиха. Григор спаси гейм от 0:40 за 2:3, но Симон бе много стабилен на свой сервис след това и поведе с 4:2. Григор допусна пробив за 2:5, но веднага след това изигра отличен гейм и спечели подаването на французина. С гейм на нула Димитров принуди съперника за втори път да сервира за сета, вече при 5:4. Този път поставеният под №16 се справи със задачата и изпрати мача в четвърти сет.

В първия сервис-гейм на Симон в четвъртия сет се стигна до дюс, но все пак французинът си взе подаването за 1:1. В третия гейм с два поредни минаващи удара французинът реализира пробив и излезе напред в резултата при 2:1. При 4:3 за Симон Григор имаше точка за пробив, но я пропиля с лека грешка от бекхенд. Чудесен ретур след това му донесе нов брейкпойнт, но този път Димитров сбърка форхенд по правата. Григор все пак стигна и до трети брейкпойнт и след аут от форхенд на Симон пробивът бе факт - 4:4. Димитров изигра спокойно и концентрирано следващия гейм и поведе с 5:4. В тези минути Григор играеше силно, а съперникът му изглеждаше разколебан. Димитров стигна до два поредни мачбола при 15:40 и след доста лека грешка на Симон от форхенд още първият бе реализиран. След 6 поредни поражения в тура Григор вече има две победи на тазгодишния "Уимбълдън".