Исландия в рая, Англия аут от Европа след кошмар в Ница (видео + галерия)

Исландия сензационно победи с 2:1 Англия на "Алианц Ривиера" в Ница в последния осминафинален сблъсък и изхвърли "трите лъва" от Евро 2016. Съперник на Исландия в 1/4-финалите ще бъде отборът на домакина Франция. Така след политическото решение Великобритания да напусне ЕС, последва и футболното му следствие. Преди Англия от надпреварата отпадна Северна Ирландия, а единственият представител на Обединеното кралство остава тима на Уелс, който в 1/4-финалите играе с Белгия.

Селекционерът на "трите лъва" Рой Ходжсън направи шест промени в сравнение с мача със Словакия - Кайл Уокър, Дани Роуз, Деле Али, Уейн Рууни, Рахим Стърлинг и Хари Кейн се завърнаха сред титулярите. Даниел Стъридж започва за втори пореден път, а Адам Лалана и Джейми Варди останаха на  на скамейката. Както и досега, селекционерът на Исландия Ларс Лагербек продължи да залага на един и същ стартов състав, който му носи успех.

Нищо не предвещаваше позорното отпадане на англичаните още във втората фаза на турнира. Двубоят започна по отличен начин за "трите лъва", които получиха право да изпълнят дузпа в 4-ата минута, след като стражът на исландците Халдорсон необмислено фаулира Стъридж в наказателното поле. Уейн Рууни изпълни перфектно и откри резултата. Отговорът на дебютантите на еврофинали се забави точно 120 секунди. В 6-ата минута Рагнар Сигурдсон отблизо успя да опъне мрежата зад Джо Харт след грешка в отбраната на Англия. Шокът за Уейн Рууни и компания стана пълен в 18-ата минута. Тогава с удар по земята Колбейн Ситгорсон опъна за втори път мрежата зад неубедителния в тази ситуация Джо Харт.

Англичаните бързо излязоха от състоянието на шок и обсадиха исландската врата. В 27-ата минута Хари Кейн стреля от воле, но стражът Халдорсон със сетни усилия изби топката.

В 30-ата минута англичаните имаха претенции за дузпа при едно падане на Деле Али, но реферът беше на различно мнение.

В 37-ата минута Хари Кейн центрира в наказателното поле, но топката дойде твърде висока за Крис Смолинг, който я изпрати в аут.

Очакваният натиск на англичаните след почивката не се случи. Вместо това исландците можеха да отбележат трети гол, след като в 54-ата минута авторът на първия гол Рагнар Сигурдсон стреля със задна ножица, но топката този път уцели Джо Харт и не влезе във вратата. Изправен до стената, селекционерът на Англия Рой Ходжсън прибегна до знакова смяна. В игра на мястото на Стърлинг се появи голмайсторът на Лестър Джейми Варди.

В 66-ата минута Хари Кейн доста оптимистично реши да стреля директно към вратата от около 40 метра, но ударът му беше изключително неточен и мина далеч от целта. В 69-ата минута Варди стигна до първата си възможност в мача, но Сигурдсон успя да скомчи на шпагат и изчисти топката в ъглов удар.

В 78-ата минута Джейми Варди изработи страхотно положение за Англия, след като центрира към Хари Кейн на първата греда, но ударът с глава на нападателя на Тотнъм не беше силен и попадна в ръцете на стража на исландците.

В 83-ата минута Исландия пропусна златен шанс да сложи край на спора с трети гол във вратата на Харт. Арон Гунарсон се измъкна от английската отбрана и се озова в отлична позиция за отбелязване на гол, но Джо Харт с решаваща намеса не позволи резултата да стане 3:1. В крайна сметка нов гол до края на мача не бе отбелязан и така англичаните се сбогуваха с Европа, а Исландия продължава да мечтае.