Време беше за победа! Григор със скоростно начало на "Уимбълдън" (галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров сложи край на лошата серия, в която бе попаднал от месец май насам. След злощастно загубения финал на турнира в Истанбул 25-годишният хасковлия записа пет поредни загуби още в началните си мачове на надпреварите в Мадрид, Рим, Париж, Щутгарт и в "Куинс Клъб" в Лондон. Днес обаче българинът стартира с победа на третия за годината турнир от Големия шлем "Уимбълдън". Заемащият 37-ото място в ранглистата Димитров надви с 6:3, 6:4, 6:2 след час и 29 минути игра Бьорн Фратанджело (САЩ) в среща от първия кръг в "Ол Ингланд Клъб". Така Григор очаква в следващата фаза в Лондон Янко Типсаревич (Сърбия) или поставения под номер 16 в схемата Жил Симон (Франция).

Това бе първи официален мач между Димитров и Фратанджело, както и първо участие за 22-годишния Григор започна с успех на "Уимбълдън" американец в основната схема на "Уимбълдън". През миналия сезон представителят на САЩ отпадна във втория квалификационен кръг. Григор пък може да се похвали с 1/2-финал в надпреварата. През 2014-а хасковлията бе сред най-добрите четирима в Лондон, но загуби срещу Новак Джокович. През миналия сезон пък българинът бе спрян от Ришар Гаске в третия кръг.

Димитров бе по-стабилният тенисист в днешната среща и се възползваше по най-добрия начин от грешките на 22-годишния си съперник. Българинът започна с гейм на нула, след което имаше брейкпойнт, но Фратанджело го неутрализира. В шестия гейм Григор отново стигна до шанс за пробив и след бекхенд аут на опонента му резултатът стана 4:2. Разликата се запази до края на частта, която продължи точно половин час и приключи при 6:3 в полза на хасковлията.

Григор започна с успех на "Уимбълдън" Във втория сет американецът имаше проблеми рано-рано. Той направи двойна грешка и даде брейкпойнт на Димитров. След нов форхенд в аут на Фратанджело пробивът стана факт. Григор го затвърди за 2:0 и не изпусна контрола в мача в следващите минути. Американецът пък продължи да бърка от форхенд и улесни още повече задачата на българския си противник. Григор взе на нула геймовете си за 3:2 и 5:4, като демонстрира и чудесна игра в близост до мрежата. Вторият сет завърши след 31 минути при 6:4.

Още в началото на третата част Димитров започна ударно. Великолпеното му придвижване по корта му донесе и ранен пробив за 1:0. При преднина от 3:1 Григор пропусна нов брейкпойнт, но след това все пак открадна подаването на опонента си за 4:1. Хасковлията показа добра концентрация и спечели на нула подаването си за 5:1, с което се доближи още повече до следващия кръг в Лондон. Фратанджело намали на 2:5, но все пак при свой сервис и с малко помощ от мрежата в последното разиграване Димитров си заслужи победата в сета и в мача.
Григор започна с успех на "Уимбълдън"
Григор остави в статистиката на двубоя един ас и 4 двойни грешки. При американеца директните точки от сервис бяха 7, а двойните грешки - 5. Печелившите удари на българина в мача бяха 24 - с един повече от тези на Фратанджело. Голяма разлика имаше при непредизвиканите грешки - 16 за хасковлията и цели 34 за съперника му.