Германия включи турбото (видео)

Световният шампион Германия показа хубавото си лице и с лекота се справи със Словакия с 3:0 в поредния осминафинал от програмата на Евро 2016. Голове на Жером Боатенг (8), Марио Гомес (43) и Юлиан Дракслер (63) отвориха пътя на Бундестима към четвъртфиналите, където в събота съперник ще бъде един измежду Италия и Испания. Успехът можеше да бъде още по-изразителен, но веднага след първото попадение Месут Йозил пропусна дузпа.

Съставът на Йоахим Льов демонстрира съвсем различен футбол от онзи, с който измъчи привържениците си в групите. Положителен е и фактът, че "Маншафтът" продължава да не е допуснал гол.

На това първенство досега съставът на Словакия беше победил Русия и не беше загубил от Англия, а десетина дни преди началото на финалите беше разбил германците с 3:1 като гост в контрола и това накара футболистите на Йоги да бъдат пределно съсредоточени.

Селекционерът заложи на Дракслер за сметка на Марио Гьотце и това се оказа най-важното му решение, защото младият играч на Волфсбург изигра най-силния си двубой за националния отбор. Марио Гомес отново беше на върха на атаката, а очаквано сред 11-те започна и Жером Боатенг, който се възстанови от травмата си. Не се оправдаха обаче прогнозите, че капитанът Бастиан Швайнщайгер ще бъде титуляр.

Словаците излязоха с четири промени в сравнение с предишния си мач, но това се оказа без особено значение.

Германците натиснаха още от първия сигнал и в 7-ата минута Сами Кедира засече опасно с глава, като принуди вратаря Матуш Козачик да избие в корнер. След неговото изпълнение топката попадна на крака на Боатенг, който с мощен шут я изпрати в мрежата за 1:0, ознаменувайки дебютното си попадение за националния отбор.

Ударното начало на световните шампиони продължи с дузпа в тяхна полза в 13-ата минута, след като Мартин Шкъртел фаулира Марио Гомес. При удара от бялата точка обаче Йозил загуби спора с вратаря, който усети ъгъла и парира.

Изглежда, че това не притесни фаворита в срещата, защото напрежението пред словашката мрежа остана след удари на Тони Кроос и Йозил.

В същото време Мануел Нойер докосна топката за първи път чак към 20-ата минута.

Йозил направи още един пропуска в 24-ата минута, когато не уцели рамката от много добра позиция. Последваха опити за попадение още на Кедира, Томас Мюлер и Дракслер, които за радост на Козачик не бяха точни.

Единственото подобие на опасност, което се откри пред Нойер в тези минути, дойде в 37-ата минута, когато стражът на Байерн (Мюнхен) трябваше да спринтира извън полето си, за да изчисти слабо върната към него топка. Четири минути по-късно Нойер трябваше пак да блесва, след като играчите на Словакия най-накрая организираха опасна атака, при която Петер Пекарик центрира към Юрай Куцка, който насочи кълбото под гредата.

И както обикновено се случва, германската машина веднага нанесе своя втори удар, за да откаже опонента си. 120 секунди по-късно Дракслер с лекота задмина същия този Куцка и асистира на Гомес, който само насочи топката във вратата за 2:0.

На почивката словашкият селекционер Ян Козак извърши една смяна и тимът му видимо заигра по-добре, като в 49-ата минута Куцка застраши Нойер със силен удар. Последваха още няколко атаки и два неточни изстрела от преки-свободни удари.

Привидното равновесие на терена продължи само четвърт час, защото в 60-ата минута германците рязко вдигнаха темпото. Така три минути по-късно се стигна до ново центриране, след което Дракслер засече в мрежата за 3:0, с което окончателно реши спора.

Ян Дюрица направи опит да върне единия гол пет минути по-късно с бомбен изстрел от фал, но и този път топката профуча край гредата.

Йоги Льов вече мислеше за следващия двубой и даде почивка на Боатенг и Дракслер, а в игра видяхме позабравения Лукас Подолски. До края срещата се доиграваше, като футболистите в синьо не смееха да тръгнат по-смело напред, защото се страхуваха от още голове в мрежата им и за малко Кроос да реализира за 4:0.

Така словаците приключват дебютното си участие на еврофинали с актив от 4 т. и излизане от групите, което със сигурност е огромен успех за тях.

ГЕРМАНИЯ - СЛОВАКИЯ 3:0
1:0 Боатенг (8)
2:0 Гомес (43)
3:0 Дракслер (63)