Невероятна драма на "Асен"! Валентино падна, а Джак Милър изненада всички и победи

Пистата "Асен" в Холандия за пореден път ни предложи истинско зрелище и едно невероятно и много напрегнато състезание, което продължи 1 час и 30 минути и се проведе в две части.

Всичко започна в 15:00 часа българско време, когато Андреа Довициозо и Валентино Роси стартираха от първите две позиции и ги запазиха след първия завой, докато стартиралият трети – Скот Рединг се смъкна значително назад в класирането. Пистата бе напълно мокра, но за старта на състезанието дъждът бе спрял. Това обаче продължи само 3-4 обиколки, а Роси бе водач, следван от Дови и Пол Еспергаро, докато Маркес се задържаше на четвъртата позиция.

Веднага след това обаче на пистата започна да вали, а Роси започна да губи темпо или просто прие по-внимателната тактика имайки предвид, че бе пред двамата си основни съперници в генералното класиране. Лоренсо бе с изключително сериозни затруднения и с всяка обиколка затъваше все повече и повече, като в средата на дистанцията вече бе 20-и. 5 обиколки след началото, Дови атакува и спечели първата позиция, а дъждът не спираше да се засилва. Йони Ернандес бе приятната изненада, който в рамките на две обиколки от седмата позиция се изкачи директно до първото място и за още един тур натрупа над 3 секунди аванс пред Довициозо и Роси, които бяха на следващите две позиции в топ 3.

Маркес изоставаше, а Данило Петручи по подобие на Ернандес си проправи път от средата на колоната и застигна Роси и Дови, като се включи с тях в битката за местата на подиума. Това се задържа така до средата на дистанцията, когато вече дъждът бе изключително силен и организаторите бяха принудени да прекратят състезанието след 14 изминали обиколки. Две обиколки по-рано Йони падна в първия завой, движейки се на първа позиция, което позволи на Дови и Петручи да оглавят класирането точно преди спирането на състезанието. Роси бе трети, а назад бяха Педроса, Маркес и Пол Еспергаро.

Веднага след червените флагове, директорът на състезанието обяви, че при евентуално подобрение на условията ще има рестарт, но това изглеждаше много малко вероятно. Все пак небето реши да помогне на всички зрители и фенове, и позволи на слънцето да огрее трасето. След 20-25 минутно забавяне бе ред на повторното започване на състезанието в Холандия, като от първа позиция стартира Дови, втори бе Петручи, Роси стартира след тях, а двата мотора на Honda бяха по-назад..

Роси бе човекът, който поведе в състезанито със само 12 обиколки, зад него се наредиха Довициозо, Маркес, Педроса, Скот Рединг и Яноне. Педроса бе първият паднал след рестарта още в първата обиколка, а малко след това Довициозо от втората позиция последва неговата съдба. Към този момент, Роси бе натрупал много добър аванс от почти 2 секунди пред останалите и изглеждаше много трудно някой да успее да се пребори с него. Но както се случва постоянно през настоящия сезон, в който никога нищо не е сигурно, Роси изпусна контрола върху предницата си и падна в един от десните завои, което сложи край на амбициите му за първото място.

Маркес се възползва от това и поведе в състезанието, като той бе последван от пилотът на отбора на Marc VDS – Джак Милър. Всички останали бяха на сериозна дистанция, което остави Милър и Маркес като единствените в борбата за победата. Разбира се, не бяха много тези, които очакваха Джак да победи Маркес, но той направи точно това по един много категоричен и красив начин. Така, Джак се превърна в първия пилот за частен отбор с победа през сезона, а и от доста време насам, но скритият победител от днес бе Маркес, който с втората си позиция увеличи аванса си в класирането значително и направи много решителна крачка към евентуална трета световна титла.

Скот Рединг зае третата позиция на финала, като той стартира от нея и все пак успя да я защити. Пол Еспергаро завърши четвърти, а Андреа Яноне се класира пети, въпреки че стартира от последната позиция в началото на състезанието. Ектор Барбера и Юджийн Лавърти бяха поредните пилоти от частни отбори, които останаха зад Яноне, а Щефан Брадъл бе последния от тях, който се класира в топ 10. Останалите две места сред най-бързите десет бяха заети от Маверик Винялес и Хорхе Лоренсо, които имаха ужасно състезание, а трудностите за тях не спряха в нито един момент.

Така след едно епично и легендарно състезание в "Катедралата на скоростта" в Холандия, Марк Маркес се оказа големият печеливш и успя да увеличи значително аванса си в генералното класиране. Марк събра актив от 145 точки и вече води с 24 пред Хорхе Лоренсо, който има 121, а Валентино Роси вече е на разстояние от 42 точки със събраните от него 103. Дани Педроса остава четвърти с 86, а петата позиция се заема от Маверик Винялес със 79.

Календарът в MotoGP продължава през следващия месец с девети кръг, който ще се проведе в Германия на пистата "Заксенринг" на 17 юли. През миналия сезон пилотите на Honda доминираха на това трасе, като Маркес спечели победата, Педроса остана втори, а Валентино Роси се нареди трети.