Свети Антоан спаси Франция

Отборът на Франция се класира за четвъртфиналите на Евро 2016, след като успя да обърне Ейре до 2:1, след като на почивката губеше с 0:1. Герой за "петлите" бе нападателят Антоан Гризман. Играчът на Атлетико Мадрид вкара и двете попадения за тима си, а освен това изработи червен картон на Шейн Дъфи. В самото начало на мача пък Роби Брейди бе извел "детелините" напред от дузпа с втория най-бърз гол в историята на европейски първенства.

Старши треньорът на Франция Дидие Дешан нямаше проблеми с контузени и наказани и излезе без изненади в състава си. В предни позиции бяха Гризман, Оливие Жиру и Димитри Пайе, а в халфовата линия се разчиташе на Н'Голо Канте, Пол Погба и Блес Матюиди. В защитата бяха Бакари Саня, Лоран Косиелни, Адил Рами и Патрис Евра. За Ейре в системата 4-4-2 в предни позиции действаха Шейн Лонг и Дарил Мърфи.

Срещата започна с шок за домакините. Още в първата минута на мача ирландците получиха право да изпълнят дузпа, след като Пол Погба спъна в наказателното поле Шейн Лонг и Роби Брейди откри от бялата точка.

Ранното попадение обърка доста "петлите" и те трудно успяваха да организират опасни атаки в половината на съперника. Димитри Пайе и Пол Погба пробваха удари от фаул, но вратарят на ирландците Дарън Рандълф спаси. Най-чистото положение за Франция дойде в самия край на полувремето, когато Пайе бе на чиста позиция, но ударът му бе блокиран. Последва опит за изстрел и на Гризман, който също бе париран.

На почивката Дидие Дешан направи офанзивна смяна, заменяйки Н'Голо Канте с Кингсли Коман и това даде сериозен импулс на тима. Последва още по-силен натиск, който даде резултат в 58-ата минута. Бакари Саня центрира отлично към Гризман, който бе оставен непокрит в наказателното поле и с глава изравни. Само три минути по-късно Антоан донесе пълен обрат за тима си. Оливие Жиру свали една висока топка към нападателя на Атлетико Мадрид и той с премерен удар направи 2:1.

След още пет минути Гризман отново бе герой за тима си. Този път обаче той изкара червен картон на Шейн Дъфи. Жиру изведе Антоан сам срещу вратаря, но бранителят на ирландците го настигна на границата на наказателното поле и с шпагат го събори. До края на мача Ейре се опита да пормени нещо в съдбата си, но силите на храбрите островитяни не стигнаха. Франция пък можеше да стигне до още голове, но нови пропуски направиха Гризман и резервата Андре-Пиер Жиняк.

По този начин "петлите" чакат съперника си за следващата фаза. На четвъртфинала на "Стад дьо Франс" французите ще излязат срещу победителя от двойката Англия - Исландия, които играят утре в Ница. Ирландците пък могат да си тръгнат от Евро 2016 с високо вдигнати глави, след като играха добре и измъчиха домакина и един от фаворитите за титлата. Феновете на "детелините" пък ще липсват на всички из френските градове, след като показаха как трябва да се държат пътуващи привърженици на подобен форум и станаха любимци на всички с приятелското си отношение и страхотната атмосфера, която създаваха.

ФРАНЦИЯ - ЕЙРЕ 2:1
0:1 Брейди (2)
1:1 Гризман (58)
2:1 Гризман (61)

Състави:

ФРАНЦИЯ (4-3-3): Лорис; Саня, Рами, Косиелни, Евра; Погба, Канте (46- Коман), Матюиди; Гризман, Пайе; Жиру (74- Жиняк)
Селекционер: Д. Дешан

ЕЙРЕ (4-4-2): Рандълф; Коулман, Киоуг, Дъфи, МакКарти (71- Хулахан), Уорд, Брейди, Хендрик, Мърфи (65- Уолтърс), МакЛийн (69- О'Шей), Лонг
Селекционер: М. О'Нийл