Автогол реши поредната британска битка на Евро 2016, Бейл издърпа Уелс до четвъртфиналите (видео)

Автогол на Гарет МакОули в 75-ата минута донесе победата с 1:0 на Уелс над Северна Ирландия и изпрати "драконите" на исторически 1/4-финал. Двубоят бе един от най-слабите от началото на Евро 2016 година, като тимът на Майкъл О'Нийл бе напълно равностоен и дори в началото създаде по-сериозните опасности. Гарет Бейл обаче отново изтегли Уелс напред, като първо изпълни много опасно пряк свободен удар, а след това направи пробива и центрирането, довело до автогола на МакОули. Така, след като загуби с 1:2 от Англия първото издания на "Битката на Британия" на Евро 2016, днес Уелс се поздрави с успех срещу втория си такъв съперник. Това всъщност бе и първият двубой, в който два британски тима се срещат в елиминационната фаза не европейско или световно първенство.

На 1/4-финала в петък Уелс ще излезе срещу Унгария или Белгия.

Крис Коулмън не беше направил нито една промяна в своя състав. Сам Воукс и Гарет Бейл водеха атаката на Уелс. Кайл Лафърти започна за Северна Ирландия за сметка на Конър Уошингтън, което бе единствената промяна в състава на Майкъл О'Нийл.

Изненадващо първата опасност създадоха северноирландците. В десетата минута Далас стреля опасно в близкия ъгъл на Хенеси, но стражът на Уелс изби. "Драконите" отговориха с пробив на Бейл и центриране към Рамзи, който обаче не успя да засече добре и топката се озова в ръцете на МакГавърн. В 19-ата минута Аарън Рамзи вкара гол, който правилно бе отменен заради засада на халфа на Арсенал. Иначе Воукс свали добре с глава към своя съотборник, който отблизо прати топката под гредата. Тази ситуация бе индикация, че натискът на Уелс се засилва. Играчите на Майкъл О'Нийл обаче използваха и най-малката възможност да стрелят от дистанция. Джейми Уорд опита силен удар от около 25 метра, но Хенеси изби над гредата.

До почивката двата отбора продължиха да играят на много ниско темпо, без да създадат чисто голово положение. Северна Ирландия наложи лек териториален натиск в края на полувремето, но това не донесе нищо повече от няколко центрирания пред вратата на Хенеси, с които обраната на Уелс се справи.

Селекцията на Крис Коулмън пък завърши първата част без нито един точен удар.

В 53-ата минута "драконите" най-сетне създадоха опасна ситуация пред противниковата врата. Отбраната на Северна Ирландия изпусна Сам Воукс, който засече с глава центриране на Рамзи, но топката премина встрани от вратата.

В 68-ата минута Гарет Бейл изпълни своя специалитет - пряк свободен удар. Звездата на Реал стреля от 27 метра, прехвърли стената, но МакГавърн успя да избие. При последвалото разбъркване в наказателното поле, топката срещна ръката на Джони Еванс, но Мартин Аткинсън не уважи претенциите на Бейл за дузпа.

1/4 час преди края нулевото равенство бе променено. Бейл проби отляво, центрира остро, а Гарет МакОули засече топката в собствената си врата. Зад бранителя бе Робсън-Кану, който също вероятно щеше да вкара от непосредствена близост.

В последните минути Северна Ирландия натисна в търсене на изравнителен гол, но силите на момчетата на Майкъл О'Нийл не стигнаха и тяхната приказка на Евро 2016 свърши днес.

Уелс (3-5-2): Хенеси; Честър, Уилямс, Дейвис; Гънтър, Алън, Ледли (62'-Дж. Уилямс), Рамзи, Тейлър; Воукс (55'-Робсън-Кану), Бейл

Северна Ирландия (4-5-1): МакГавърн; МакОули (84'-Макдженис), Дж. Еванс, Каткарт, Хюз; Уорд (69'-Уошингтън), С. Дейвис, К. Еванс, Норууд (79'-МакГин), Далас; Лафърти