Дузпите изстреляха Полша на четвъртфинал (видео)

Полша пребори Швейцария с 6:5 след изпълнение на дузпи и се превърна в първия четвъртфиналист на Евро 2016. След 120 минути игра двата отбора си бяха разменили по едно попадение, след като Якуб Блашчиковски беше точен за поляците в 39-ата минута, а Джерджан Шакири беше изравнил в 82-ата минута със спиращо дъха изпълнение от въздуха. При ударите от бялата точка "кръстоносците" пропуснаха веднъж чрез Гранит Джака, докато съперникът беше безпощаден.

На четвъртфиналите "Дружина полска" ще играе с победителя от двойката Хърватия - Португалия.

Това е най-големият успех на Полша в историята на отбора на европейски финали. Тимът обаче беше по-близо до загубата в редовното време и продълженията, тъй като след доброто първо полувреме предаде инициативата на съперника. Веднъж и гредата спаси Фабиански. Изненадващо беше и решението на полския селекционер Адам Навалка да направи първа смяна чак в 101-вата минута.

Харис Сеферович поведе атаката на "кръстоносците" за сметка на младия Брийл Емболо, който беше предпочетен в двубоя срещу Франция в групите. Очаквано Роберт Левандовски и Аркадиуш Милик пък оформиха нападателния дует на поляците.

Срещата беше на косъм от експлозивен старт, след като още в 22-ата секунда Йоан Джуру сгреши топката пред наказателното поле, последва единоборство между Ян Зомер и Левандовски, след което кълбото се озова в краката на Милик, който трябваше спокойно да реализира на почти празна врата, но стреля над гредата. Това положение даде нужния тласък и играта беше отворена с възможности и пред двете врати.

Поляците бяха по-активни в началото и в 5-ата минута Лева стреля с глава. Швейцарците обаче успяха да се окопитят и постепенно изнесоха играта, за да се стигне до 10-ата минута, когато Джердан Шакири намери отлично в наказателното поле Блерим Джемайли, но неговият изстрел беше разочароващ.

Отборите си размениха по още няколко атаки и изведнъж темпото рязко спадна - дали по треньорски препоръки, или от само себе си. Показателна за това беше ситуация към 20-ата минута, при която на Якуб Блашчиковски му бяха необходими около 60 секунди, за да се подготви и изпълни ъглов удар.

Следващите долу-горе интересни моменти включваха далечни изстрели на Стефан Лихтщайнер, Рикардо Родригес и Милик.

В 29-ата минута включване на халфа на поляците Гжегож Криховяк при корнер завърши с негов удар с глава, но за радост на Зомер топката мина встрани от целта. И докато неточният изстрел на играча на Севиля може да оправдан, то не така стоят нещата с Камил Гросицки само две минути по-късно. Тогава крилото се озова на отлична позиция за откриващо попадение, но не съумя да прехвърли стража. Натискът на играчите в бяло продължи с пропуск и на Милик от ситуация, в която беше длъжен поне да уцели рамката.

Швейцарците можеха да се възползват от неточния мерник на съперника, след като в 35-ата минута стигнаха до любимата си част от играта - ъгловите удари. Фабиан Шер засече центрирането от около 8-9 метра, но кълбото попадна точно в ръцете на Лукаш Фабиански.

Превъзходството на тима на Владимир Петкович на втория етаж продължи с опасност, сътворена от Джуру в 39-ата минута. Това включване на централния бранител обаче излезе скъпо, защото поляците направиха контраатака и секунди по-късно Куба се озова сам срещу Зомер и хладнокръвно го прониза за 1:0.

До края на тази първа част Марк Клатенбърг подмина претенции на Сеферович за дузпа, а Гросицки пробва да впечатли със задна ножица.

"Кръстоносците" започнаха второто полувреме с щурм и в рамките на няколко минути създадоха няколко възможности, които обаче Фабиански отрази. Отворената игра на швейцарците позволи на съперника да потърси второ попадение и Зомер трябваше да показва класа след опасни шутова на Левандовски и Блашчиковски.

До този момент двубоят в Сент Етиен беше коректен, но в 55-ата минута напрежението се покачи след много грубо нарушение на Фабиан Шер срещу Лева, което за малко не извади нападателя от игра.

Тук някъде Петкович се принуди да заложи на Емболо за сметка на един от халфовете и Швейцария вече изглеждаше по-офанзивно. Първата по-сериозна изява на тъмнокожия тийнейджър обаче не беше за пример, защото в 66-ата минута той се вряза в тялото на Фабиански след центриране и едва не го контузи. Бърз ефект от появата на Емболо нямаше и затова за последните около 20 минути на редовното време се появи и Ерен Дердийок. Най-близо до гол обаче се оказа защитникът Рикардо Родригес, който в 73-ата минута беше изстрелял топката към горния ляв ъгъл на Фабиански и принуди вратаря на Полша да се намесва решаващо. Вече Швейцария атакуваше с повече сили, което накара "белите" да се върнат по-назад.

В 78-ата минута дойде и гредата за швейцарците, като първо Джуру пропусна, а след това Сеферович нацели напречния стълб с мощен шут с левачката.

Логичното се случи в 82-ата минута, когато Шакири заби фамозно попадение за 1:1 и продълженията се задаваха на хоризонта.

Да ги избегне се опита Милик, но той не уцели вратата от пряк-свободен удар. След него и Джака реши да изненада Фабиански с шут от около 40 метра. Те не успяха и срещата премина в добавения половин час.

В тях Шакири пробва нов шедьовър, когато в 96-ата минута се опита да прехвърли вратаря, но кълбото мина над гредата. Като цяло футболистите в червено изглеждаха много по-уверени в крайния си успех и бяха по-настоятелни в преследването му, докато "Дружина полска" определено мислеше за дузпи.

През първия допълнителен четвърт час положения почти нямаше, но във второто продължение швейцарците тръгнаха да печелят срещата и пред Фабиански стана доста напречено. В 113-ата минута Дердийок беше изведен зад всички и с глава трябваше да вкара за 2:1, но полският страж не трепна и спаси. Резервният нападател се размина с победния гол и в 118-ата минута, когато сантиметри не му достигнаха да докопа топката. В ответната атака същият малшанс попречи и на Лукаш Пишчек, който можеше да донесе триумфа на поляците. Това не стана и се стигна до изстрелите от 11-ия метър. При тях вторият в списъка на Петкович Джака би в аут, а съотборниците му Лихтщайнер, Шакири, Шер и Рикардо Родригес бяха точни, докато избраните от Навалка Левандовски, Милик, Глик, Блашчиковски също вкараха, преди последният в редицата Криховяк да сложи точка на спора.

Секунди по-късно можеше да се стигне до сбиване, след като ядосаните швейцарци се изнервиха на радостта на съперника.