Франция удари Русия в Световната лига (ВИДЕО)

Европейският волейболен шампион Франция постигна 3-а си победа в тазгодишната Световна лига. "Петлите" удариха олимпийския шампион Русия с 3:0 (25:22, 36:34, 25:20) в първата си среща от турнира в Група D от първа дивизия, игран снощи пред около 1200 зрители в зала "Атлас Арена" в полския град Лодз.

По този начин тимът на Лоран Тили е на 3-о място във временното общо класиране на дивизията с 3 победи, 1 загуба и 10 точки. "Сборная" пък е 7-а с 2 победи, 2 загуби и 6 точки. Днес (25 юни) във вторите си мачове от Група D Франция играе с Аржентина, а Русия срещу домакините - световните шампиони от Полша. Двубоите са съответно от 18,10 и 21,10 часа българско време.

Като цяло мачът беше много равностоен и на моменти драматичен. "Петлите" успяха да вземат първия гейм с 25:22 въпреки мощните атаки на руснаците. В началото на втората част Франция поведе с 8:5. Разликата постепенно нарасна до 18:12 след силни атаки на Кевин Тили. След това играчите на ядосания треньор на "Сборная" Владимир Алекно заиграха както могат и стигнаха до равенство при 21:21. Битката за всяка топка и точка между двата тима продължи, но в крайна сметка щастието се усмихна на европейските шампиони - 36:34 след впечатляваща атака на звездата Ървин Нгапет. В третия гейм Русия поведе със 7:4, но французите обърнаха до 10:8 в своя полза след серия от сервиси на Кевин Льо Ру. Франция запази предимството си до 16:13, след което въпреки усилията на руснаците спечелиха с 25:20 и 3:0.

Над всички за френския тим бе Антонен Рузие със страхотните 21 точки (60% ефективност в атака) за победата. За "Сборная" Дмитрий Мусерский (4 блока и 75% ефективност в атака) и Егор Клюка (1 ас, 53% ефективност в атака и 62% перфектно посрещане) реализираха 13 и 11 точки, но и това не помогна за успех.

РУСИЯ - ФРАНЦИЯ 0:3 (22:25, 34:36, 20:25)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Виктор Полетаев 10, Егор Клюка 11, Лукаш Дивис 3, Дмитрий Мусерский 13, Артьом Волвич 8 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Ковальов, Александър Маркин 5, Дмитрий Волков)
Старши-треньор: Владимир Алекно
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 2, Антонен Рузие 21, Кевин Тили 7, Ървин Нгапет 13, Кевин Льо Ру 4, Никола Льо Гоф 4 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Никола Марешал 4)
Старши-треньор: Лоран Тили.