САЩ измъкна трудно 3:2 над Белгия (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на САЩ постигна много трудна 3-а победа в Световната лига. Воденият от треньора Джон Спероу тим надделя драматично над Белгия с 3:2 (17:25, 25:20, 25:21, 21:25, 15:10) в първия си мач от турнира в Група Е от първа дивизия, игра снощи пред близо 3000 зрители в зала "Пала Лотоматика" в Рим.

По този начин американците са на 5-о място във временното общо класиране на цялата дивизия с 3 победи, 1 загуба и 8 точки. Белгия пък е 6-а с 2 победи, 2 загуби и 6 точки. Днес (25 юни) във вторите си срещи от Група Е САЩ играе с Австралия, а белгийците срещу домакините от Италия. Мачовете са от 18,00 и 21,00 часа българско време.

Белгийците започнаха много агресивно в първия гейм и благодарение на Герт Ван Вале успяха да го вземат с убедителното 25:17. Втората част обаче мина изцяло под контрола на САЩ и атаките на Матю Андерсън - 25:20. Американците продължиха да контролират играта и в третия гейм, а към силните изяви на Андерсън се включи и Уилям Приди - 25:21 и 2:1 за САЩ. Белгия обаче не се предаде и успя да вкара мача в тайбрек след 25:21. Въпреки героизмът на Герт Ван Вале в атака за "червените дяволи" САЩ стигна до крайната победа с 3:2 след 15:10 и нови силни минути за Матю Андерсън.

Най-полезен за САЩ стана Матю Андерсън с 22 точки (1 блок, 1 ас и 56% ефективност в атака), а опитният ветеран Уилям Приди, който влезе като резерва още в първия гейм, добави 14 точки (1 блок и 54% ефективност в атака) за победата. За белгийците над всички бе Герт Ван Вале с 24 точки (1 блок, 3 аса и 48% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

БЕЛГИЯ - САЩ 2:3 (25:17, 20:25, 21:25, 25:21, 10:15)
БЕЛГИЯ: Матиас Валкиерс 2, Герт Ван Вале 24, Кевин Клинкенберг 11, Томас Русо 6, Пиетер Верхеес 10, Симон Ван Де Вуурде 8 - Себастиен Дюмон-либеро (Франсоа Лекат 8, Сепе Бетенс, Лиенерт Косеманс, Йеле Рибенс-либеро)
Старши-треньор: Доминик Бейенс
САЩ: Мика Кристенсън 9, Матю Андерсън 22, Аарън Ръсел, Тейлър Сандър 12, Дейвид Лий 8, Дейвид Смит 12 - Ерик Шоджи-либеро (Уилям Приди 14)
Старши-треньор: Джон Спероу.