Пилотите на Ducati превзеха върха в тренировка номер 1 на "Асен"

MotoGP се завърна след почти триседмична пауза, а пилотите веднага се заеха за сериозна работа. Андреа Яноне обаче бе човекът, който повече всички след първата тренировка, като той успя да изпревари с 2 десети съотборника си в заводския отбор на Ducati – Андреа Довициозо.

Яноне, който ще стартира неделното състезание от края на колоната поради удара с Хорхе Лоренсо в Барселона, който той причини, контролираше почти цялата сесия, като дори се превърна в първия пилот, който слезе под 1:35 минути за обиколка още по време на първите излизания на трасет с време от – 1:34:939 минути. Малко след това, Маверик Винялес успя с малко да подобри времето на Андреа – 1:34.773 минути, но Яноне пое контрол върху нещата с време от – 1:34:655 минути. Последваха няколко бързи обиколки от различни пилоти, като Данило Петручи от отбора на Pramac Ducati почти успя да оглави класирането, но малко по-късно Яноне отново подобри времето си, с което и затвори сесията на първо място – 1:34.349 за италианския пилот, като обиколката му бе със само 0.012 секунди по-бавна от тази по време на първата свободна тренировка през миналия сезон.

Довициозо и Пол Еспергаро от отбора на Tech 3 Yamaha заеха втората и трета позиции броени секунди след най-доброто време на Яноне, като те останаха съответно на 0.226 и 0.300 секунди изоставане спрямо лидера. Петручи и Скот Редин записаха абсолютно идентични времена и заеха позиции четири и пет на изоставане от 0.311 секунди. Това направи моторите на Ducati четири измежду първите пет в класирането, което едва ли е лоша предпоставка за събота и неделя.

Хорхе Лоренсо бе най-бърз от моторите на Yamaha със своята шеста позиция и изоставане от 0.373 секунди, но преднината му пред съотборника му Валентино Роси бе едва 0.036 секунид, който завърши седми на 0.409 секунди изоставане. Винялес се нареди веднага зад бъдещия си съотборник в Yamaha, като разликата между него и Роси бе нищожните 0.001 секунди. Топ 10 допълниха Брадли Смит и Ектор Барбера. Сесията бе доста слаба за пилотите на Honda, които не успяха да класират нито един от пилотите си в топ 10. Маркес бе най-близо до това, като завърши 11-и на само 0.018 секунди зад Барбера на десетото място. Кал Кръчлоу и Дани Педроса се наредиха плътно зад Маркес, но това определено не е най-доброто представяне, което са търсили в Honda.

Програмата в MotoGP продължава днес от 15:05 часа българско време с тренировка номер 2. В утрешния съботен ден действието ще е доста напрегнато в най-горния клас, като още от 10:55 часа започва тренировка номер 3, след това от 14:30 часа ще се проведе четвъртата свободна тренировка, а веднага след нея от 15:10 ще стартира и квалификацията за неделното състезание на "Асен", което пък от своя страна ще започне от 15:00 часа българско време.