30 години от "Божията ръка" (видео)

Днес се навършват 30 години от един от най-паметните и противоречиви моменти в историята на световните първенства и футбола изобщо. На 22 юни 1986 година аржентинската легенда Диего Марадона вкарва гол, който става известен като "Божията ръка". Това се случва в 1/4-финалния мач от Мондиал'86 в Мексико между Аржентина и Англия на стадион "Ацтека". Воденият от Марадона аржентински тим елиминира "Трите лъва" с 2:1 по пътя си към световната титла. Другото попадение на Марадона в двубоя също е легендарно и е смятано за едно от най-красивите в историята на играта.

Любопитно за отбелязване е, че един от двамата асистенти на рефера Али Бин Насер е българин - Богдан Дочев. Пред неговия поглед Марадона открива резултата с гол с ръка в 51-ата минута, а 4 минути по-късно с фантастична индивидуална акция прави за смях англичаните, които успяват да стигнат само до попадение на утехата чрез Гари Линекер 9 минути преди края.