Иран измъкна трудно 3:2 над Аржентина за първата си победа (ВИДЕО)

Мъжкият национален волейболен отбор на Иран записа първата си победа в тазгодишната Световна лига. Воденият от аржентинеца Раул Лосано тим надделя много трудно над Аржентина с 3:2 (25:22, 25:20, 21:25, 13:25, 15:11) в последния си мач от турнира в Група В на първа дивизия, игран вчера пред близо 5500 зрители в зала "Кариока Арена 1" в Рио де Жанейро.

Така "персите" завършиха на 3-о място турнира в групата с 1 победа, 2 загуби и 2 точки, а Аржентина остана последното 4-о място без нито една победа и само една спечелена точка. Победители в Група А станаха домакините от Бразилия с 3 победи от 3 мача и 9 точки, а САЩ са втори с 2 победи, 1 загуба и 6 точки. Във временното общо класиране на първа дивизия "Селесао" е на 2-о място с по-лоши показатели от лидера Сърбия, американците са 6-и, Иран е 9-и, а "гаучосите" са 10-и.

В началото на първия гейм "персите" успяха да дръпнаха в резултата благодарение на Шахрам Махмуди и Мохамаджавад Манавинезхад. След това Иран запази преднината си след множество грешки на аржентинците и взеха гейма с 25:22. Момчетата на Раул Лосано поведоха и във втората част с 10:7 след ас на Милад Ебадипур. "Гаучосите" изравниха при 16:16, но Иран отново дръпна при 22:18 благодарение на силния си сервис. В крайна сметка иранците затвориха гейма в своя полза при 25:21 след грешка на Бруно Лима. Третият гейм се разви напълно равностойно до 18:18, след което Аржентина наложи играта си и остана в мача след 25:21. Аржентинците продължиха със силната си игра и в четвъртата част като поведоха с 4:1 и 13:8 след отлични изяви на Себастиан Соле. Разликата нарасна до 19:12, за да дойде края на гейма при разгромното 25:13. Волейболистите на Аржентина поведоха и в петия решителен гейм с 3:1 след две страхотни блокади. Последваха няколко нервни минути, в които първия съдия показа червени картони и на двата отбора. След това обаче иранците се съвзеха и направиха обрат до 8:5. Разликата се запази до 12:9, след което Иран спечели тайбрека с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Най-полезни за иранския тим станаха Мохамаджавад Манавинезхад (2 блока, 1 ас и 54% ефективност в атака) и Мохамад Мусави (2 блока, 1 ас и 72% ефективност в атака) с 18 и 16 точки за победата. За "гаучосите" Кристиан Поглажен (4 аса и 50% ефективност в атака) и Бруно Лима (1 блок и 48% ефективност в атака) реализираха 17 и 15 точки, но това не бе достатъчно за успеха.

ИРАН - АРЖЕНТИНА 3:2 (25:22, 25:20, 21:25, 13:25, 15:11)
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 4. Шахрам Махмуди 12, Мохамаджавад Манавинезхад 18, Милад Ебадипур 7, Мохамад Мусави 16, Адел Голами 7 - Махдии Маранди-либеро (Алиреза Мобашери, Армин Ташакори, Мехди Махдави, Моджтаба Мирзаджанпур 2, Мостафа Шарифат 1, Фархад Зариф-либеро)
Старши-треньор: Раул Лосано
АРЖЕНТИНА: Лучано Де Чеко 4, Бруно Лима 15, Кристиан Поглажен 17, Николас Бруно 9, Мартин Рамос 11, Себастиан Соле 14 - Алексис Гонсалес-либеро (Николас Уриарте 1, Езекиел Паласиос 3, Родриго Кирога 1, Пабло Крер, Франки Мартинес)
Старши-треньор: Хулио Веласко.