България обърна Дания с 3:1 в Скопие (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, започнаха с победа във втория турнир от Група А на Европейската лига в Скопие. Момчетата на Миро Живков обърнаха и надиграха Дания с 3:1 (22:25, 25:17, 26:24, 25:15) в първия си мач на турнира, игран тази вечер пред почти празните трибуни на 7-хилядната зала "VIP Арена" в спортния комплекс "Борис Трайковски" в македонската столица.
България обърна Дания с 3:1 в Скопие
Утре (17 юни) българите ще излязат за втория си мач от турнира срещу аутсайдера Албания, който по-късно тази вечер играе с домакините от Македония. Срещата е отново от 18,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна по-добре за датчаните, които поведоха бързо с 5:2 след две атаки на Расмус Ниелсен и аут на Мартин Атанасов. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, техническото прекъсване дойде при 8:6 за Дания след грешка от сервис на Красимир Георгиев. Разликата стана 11:8 след бърза контра през центъра на Симон Гаде. Преднината на "червения динамит" нарасна до 14:10 след блок-аут на Петер Йенсен. Втората техническа пауза пък дойде при 16:11 за Дания след силен ас на Ниелсен. Последва контра на Йенсен и 17:11. Независимо от усилията на българите, разликата се запази до 20:14 след сервис в аут на Златан Йорданов. България успя да намали до 21:18 след успешна атака на капитана Велизар Чернокожев и контра през центъра на Краси Георгиев, а след това до 22:20 след ас на Атанасов. В крайна сметка Дания успя без проблеми да вземе гейма с 25:22 след грешка от сервис на българския разпределител Георги Манчев.
В началото на втората част България дръпна с 3:1 след грешки в атака на Петер Бонесен и Аске Соренсен от датчаните. Разликата се запази до 8:6 след атака през центъра на Николай Къртев. Преднината на "трикольорите" нарасна до 12:8 след две грешки на Дания. Резултатът стана 16:10 след отлична блокада на българския разпределител Георги Манчев и нова грешка на Соренсен. Предимството на българите продължи да расте до 20:11 след блок на Краси Георгиев и силен ас на Мартин Атанасов. България спокойно затвори гейма в своя полза с убедителното 25:17 след силна атака на влезлия като резерва Спас Байрев и изравни на 1:1.
Третият гейм също тръгна по-добре за българите, които поведоха с 2:0 след блокада на Мартин Атанасов. Последва обрат и 6:4 за Дания след две силни контри на Петер Бонесен и една на Расмус Ниелсен, което накара Миро Живков да поиска тайм-аут. Въпреки това, разликата се запази до 8:6 след бърза атака през центъра на Симон Гаде. "Червеният динамит" увеличи разликата до 10:7 след контра блок-аут на Бонесен. Независимо от усилията на българските "лъвове" да стигнат до равенство, Дания продължи да води до 16:14 след блок-аут на Ниелсен. Последва равенство при 17:17 след успешна атака-пайп на Атанасов и грешка на Бонесен. Датчаните успяха да поведат отново при 20:18 след грешка на българите и успешен блок на Аске Соренсен. Атака на Атанасов и нови две блокади на Краси Георгиев и 21:20 за "трикольорите". Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, след което България измъкна гейма с 26:24 след успешна атака на Златан Йорданов и единичен блок на Николай Къртев.
И четвъртата част стартира добре за "трикольорите", които дръпнаха с 6:3 след две грешки на датските волейболисти и контра блок-аут на Златан Йорданов. Разликата нарасна до 8:4 след отлична блокада на Николай Къртев. Последваха контра на Йорданов и атака в аут на Петер Бонесен и 10:4. Преднината на България стана 13:5 след нова грешка на датчаните и ас на разпределителя Георги Манчев. "Червеният динамит" успя да върне три точки за 14:9, но все пак техническата пауза дойде при 16:11 за България след поредна атака на Мартин Атанасов. При резултат 18:14 контузия след лошо падане в българския състав получи Мартин Атанасов, който бе заменен от Златко Кьосев. Това обаче не повлия върху играта и "лъвовете" продължиха да водят и дори увеличиха преднината си до 22:14 след атака на Йорданов и грешка на Аксел Якобсен. В крайна сметка България спечели гейма с 25:15, а с това и мача с 3:1.
Най-полезен за българския тим стана Мартин Атанасов със 17 точки (4 блока, 2 аса, 48% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане), а Красимир Георгиев добави още 12 точки (6 блока!!! и 67% ефективност в атака) за победата. За датчаните Петер Бонесен (51% ефективност в атака) и Расмус Ниелсен (2 блока, 1 ас, 47% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане) реализираха съответно 18 и 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
ДАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:22, 17:25, 24:26, 15:25)
ДАНИЯ: Аксел Якобсен, Петер Бонесен 18, Расмус Ниелсен 17, Петер Йенсен 6, Симон Гаде 3, Аске Соренсен 6 - Симон Битш-либеро (Мадс Мьолгаард 6, Себастиан Микелсонс, Щеен Сьоренсен)
Старши-треньор: Микаел Троле
БЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 4, Велизар Чернокожев 5, Мартин Атанасов 17, Златан Йорданов 9, Красимир Георгиев 12, Николай Къртев 7 - Петър Каракашев-либеро (Добромир Димитров, Спас Байрев 4, Златко Кьосев)
Старши-треньор: Мирослав Живков.