Страхотен обрат и приказката на Пиронкова продължава (видео и галерия)

Българското участие на Откритото първенство на Франция по тенис продължава. Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова постигна впечатляващ обрат и отстрани поставената под номер 2 в схемата на надпреварата Агниешка Радванска (Полша) с 2:6, 6:3, 6:3. Така за първи път в кариерата си 28-годишната пловдивчанка попада сред най-добрите осем състезателки на "Ролан Гарос", а на 1/4-финалите ще се изправи срещу Саманта Стоусър (Австралия), която надделя в два сета срещу Симона Халеп (Румъния).

Заемащата 102-ото място в ранглистата пловдивчанка извърши истински подвиг във френската столица, след като двубоят започна в неделя, но бе прекратен заради дъжд при изоставане на нашата представителка от 2:6, 0:3. Днес обаче Цвети показа друго лице, бе крайно мобилизирана и се поздрави с обрата. При подновяването на играта тя спечели шест поредни гейма и така доведе сблъсъка до решаваща трета част. Капризното парижко време принуди организаторите да спрат играта за няколко часа след втория сет, но това не попречи на българката да се поздрави с крайния успех.

Ето как се разви мачът след подновяването на играта днес при изоставане на Пиронкова от 2:6, 0:3:
Подновяването на сблъсъка дойде при пробив пасив за първата ни ракета във втората част. При 0:3 обаче заемащата 102-ото място в световната ранглиста пловдивчанка сякаш се върна към играта си от първите три мача на турнира. Въпреки че трябваше да отразява брейкпойнт в откриващото си подаване днес, Цвети се справи успешно и записа гейм срещу името си за 1:3. Играта Пиронкова бе много разнообразна и тя използваше както ефективни къси, така и страхотни форхенди по правата и диагонала.

От своя страна, поставената под номер 2 в схемата Радванска имаше сериозни трудности със сервиса си и това само бе от полза на българката. Залагайки на агресивен стил, Цвети принуди съперничката си да бърка и така се стигна до пробив за 2:3. Българката бе стабилна при собствения си начален удар и доведе резултата до равенство и 3:3. В седмия гейм Пиронкова отново получи брейкпойнт и след грешка от бекхенд на полякинята обратът в сета започна - пробив и 4:3. Следващият си сервис-гейм българската тенисистка взе на нула за 5:3, след което измъчи максимално полякинята в деветия гейм. Пиронкова блесна със страхотен минаващ удар от бекхенд, а лоша къса топка на Радванска даде сетбол на пловдивчанката. Цвети се възползва и затвори частта в своя полза при 6:3, спечелвайки шест поредни гейма след подновяването на играта.

Двете тенисистки обаче нямаше как да продължат срещата, тъй като през цялото време над Париж валеше, а с напредването на мача дъждът се усили. Това наложи организаторите да прекратят двубоя отново.

Прекъсването продължи близо три часа, но за радост на българката това не наруши ритъма й. Подкрепяна от родителите, приятеля си и феновете по трибуните на "Сюзан Ланглен", Пиронкова излезе концентрирана и в решаващия трети сет. Най-добрата ни тенисистка навакса пасив от 0:30 при откриващото си подаване, но все пак взе гейма си за 1:0. След това Цвети продължи великолепната си серия от поредни геймове и след чудесна игра на мрежата осъществи пробив за 2:0. Пловдивчанката, която е с цели 100 места по-надолу от съперничката си в класацията на WTA, демонстрира добро движение по корта, защитаваше се добре и не изпускаше инициативата. Тя бе стабилна и при началния си удар и логично разликата бе увеличена на 3:0. След изиграването на този трети гейм 27-годишната Радванска поиска медицинска пауза заради болки в дясната китка. Ръката й бе масажирана от терапевт няколко минути, след което полякинята продължи да играе. Непредизвиканите грешки на Агниешка валяха и се стигна до нови три поредни точки за пробив пред българката в четвъртия гейм. Тя реализира брейк на нула и увеличи значително разликата - 4:0. С това последователните геймове в актива на Пиронкова станаха десет.
Пиронкова на 1/4-финал в Париж след чудесен обрат срещу Радванска
При 0:4 Радванска се консултира със съдията на срещата Мариана Алвеш относно това дали е удачно мачът да продължава, тъй като очертанията на корта са мокри и опасни за игра. Португалката й обясни, че условията няма да се влошат и двубоят може да се доиграе. Полякинята имаше точка за пробив в петия гейм и се възползва за 1:4, а след това взе и собственото си подаване за 2:4. В тези минути и Пиронкова увеличи броя на непрдизвиканите грешки, но това не се оказа решаващо за изхода на сблъсъка. Цвети имаше леки затруднения при сервиса си в седмия гейм, но се справи за 5:2. Радванска отговори с гейм на нула на свой ред, но това бе всичко за полякинята в мача. При 5:3 и свое подаване Пиронкова на 1/4-финал в Париж след чудесен обрат срещу РадванскаПиронкова стигна до два мачбола. Радванска отрази първия, но при втория прати форхенда си в мрежата и така мачът приключи след 2 часа и 12 минути игрово време. Днешният успех е трети за Пиронкова от 12 сблъсъка с полякинята.

Цвети остави в статистиката 37 печеливши удара срещу 34 за опонентката си. Непредизвиканите грешки на първата ни ракета бяха 40, а тези на Радванска с 10 по-малко. Полякинята записа в сметката си 5 аса, а Пиронкова - нито един. Двойните грешки и при двете бяха 3.

На 1/4-финалите Цвети ще има нова тежка задача в лицето на Стоусър, която е 24-а в света в момента. Двете са се срещали на корта общо пет пъти, като в четири от тях 32-годишната австралийка е излизала победителка. При последния им мач - на турнира на трева в Ийстбърн през 2015 г., Пиронкова регистрира и единствения си успех със 7:5, 7:6(0).