Светът на тениса не е еднакъв за всички

Светът на тениса не е еднакъв за всички

Да си част от елита на професионалния тенис изглежда доста комфортно. Под красивата обвивка обаче нещата не са такива, каквито изглеждат. Латвийският бивш номер 10 в света Ернестс Гулбис разказва, че нещата са съвсем различни, ако си на върха и при положение, че си някъде по-надолу в ранглистата.

Гулбис, който е известен с богатите си родители, кръстили го на Ърнест Хемингуей, разказва как организаторите на турнирите и официалните лица се държат съвсем различно с големите имена и с по-ниско поставените тенисисти.

"Светът е коренно различен, когато играеш добре, когато всеки те иска в турнира си. Слагат те на хубавите кортове, всички искат да ти угодят", споделя Гулбис, който в момента е 80-и в световната ранглиста. "Преди две години играх полуфинал тук, а тази година играчите, които са на корт 18, с тях се държат отвратително. Попитах: "Това хубав корт ли е за мач?" Отговориха ми: "Не, излизай на корта." Треньорският щаб дори няма къде да седне да гледа срещата. Чувствам малко липса на уважение, защото всеки излиза и дава всичко от себе си. Трябва да играем в сняг, както беше в Мюнхен, играем при студено време, при топло време. Няма значение, никой не го вълнува. Това определено не е демократичен подход", обяснява той.

Гулбис спечели първия си мач на "Ролан Гарос" тази година на корт номер 18, а във втората си среща победи Жоао Соуса на корт номер 17. 27-годишният латвиец записа най-голямата си победа на четвъртфиналите в Париж през 2014 г., когато победи Роджър Федерер, преди да отпадне от Новак Джокович. Той трябваше да е следващото голямо нещо в тениса. Сега обаче, изпаднал надолу, прави кампании за по-добро отношение към играчите, намиращи се надолу в ранглистата.

"Хората в моята ситуация трябва да молят за тренировъчни кортове. Да получиш корт за един час си е постижение. И когато гледаш поставените, които имат по два часа да се ширят с треньорите си. Как да се състезаваш с тях? Ние получаваме по един час с четирима човека на корта и след това излизаш срещу играч, който се е подготвил добре, всичко при него е перфектно", разказва Ернестс.

"Не знам как работи системата. В демокрация ли живеем, в която всички са равни? Как работи системата? Ако някой може да ми обясни, може би ще разбера, може би, ако отново стигна до топ 10, ще реагирам по същия начин. Но не искам да го правя", допълва той.

Според Гулбис виновна е наложената култура в тенис. Той признава, че докато се е изкачвал нагоре и към него са се отнасяли различно, не е оценявал какво е имал: "Когато започнеш млад, всичко е в твоя ползва. Не обръщаш внимание на това, че всички ти се подмазват без реална причина, просто защото си добър тенисист. След това продължаваш да живееш живота си, очаквайки хората да ти угаждат".

Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти