Френската авантюра на Григор приключи рано-рано (видео и галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров приключи рано-рано участието си на Откритото първенство на Франция. Непоставеният в схемата българин отпадна в първия кръг в Париж след загуба с 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 3:6 срещу номер 22 в схемата Виктор Троицки (Сърбия). Мачът трябваше да се играе вчера, но заради дъжд в бе пренасрочен за днес.

Така за трета поредна година Григор напуска "Ролан Горос" още в първия кръг. През 2014-а той отстъпи в три сета срещу Иво Карлович, а през миналия сезон бе спрян на старта от американеца Джак Сок - отново в три сета. Днешният мач бе четвърти в съперничеството между българина и Троицки, като вече има баланс в победите - по две. До този момент обаче те не се бяха срещали в турнир от Големия шлем.
Григор отпадна в първия кръг на "Ролан Гарос"
Във втория кръг сърбинът ще мери сили със своя сънародник Душан Лайович, който надви с 6:4, 6:3, 6:3 представителя на САЩ Денис Кудла.

Срещата не започна по най-добрия начин за хасковлията и в откриващия си сервис-гейм той стартира с двойна грешка. Все пак Григор взе подаването си, а още в следващия гейм реализира ранен пртобив на нула за 2:0. Заемащият 36-ата позиция в ранглистата българин нямаше затруднения да направи резултата 3:0 в своя полза, а в четвъртия гейм отново притисна до стената Троицки. Сърбинът отрази три брейкпойнта и все пак не позвили пасивът му да се увеличи - 1:3. В петия гейм Димитров  прояви колебание при началния си удар, но след това компенсира с великолепно изпълнена къса. Грешка от бекхенд на Григор доведе до шанс за пробив пред Троицки. Секунди по-късно българинът прати форхенд аут и се пропука за 2:3, но веднага след това поправи стореното с брейк на нула за 4:2. В началото на седмия гейм Димитров скъса кордаж и се наложи смяна на ракетата, но това не му попречи да увеличи разликата на 5:2 в своя полза. При последвалото подаване на Троицки Григор имаше два сетбола и след грешка на съперника си родният представител затвори частта след 37 минути при 6:2.
Във втората част инициативата сякаш бе в ръцете на 30-годишния сърбин. Той спечели подаването на Димитров за 1:0, а след това затвърди преднината за 2:0. Въпреки че често блестеше с чудесни форхенди, не липсваха и доста непредизвикани грешки от страна на българина. В четвъртия гейм на втората част Григор отново скъса кордаж. До осмия гейм на този сет двамата тенисисти взимаха убедително подаванията си, но при 5:3 Троицки стигна до два сетбола при начален удар на опонента си. Първият бе спасен, но след бекхенд в мрежата на Димитров той отново изпусна сервиса си, а с това и частта за 3:6.

В третия сет пак имаше ранен пробив - този път той бе в актива на 25-годишния българин. Печеливш удар от форхенд донесе брейка на Григор за 1:0. Авансът на Димитров се запази, като в шестия гейм той направи две двойни грешки и даде брейкпойнт на съперника си. Сърбинът отбаче не се възползва и изостана с 2:4. Драматичен бе развоят на осмия гейм в тази част. При свой сервис Григор поведе с 40:0, но позволи на Троицки да изравни точките. Именно в този гейм зрителите на корт номер 3 видяха и най-дългото разиграване в мача от 34 удара. То бе спечелено от сърбина, който все пак осъществи и ценния пробив за 4:4. Следващите два гейма бяха поделени, а в 11-ия Григор нанесе своя удар. Той записа нов брейк за 6:5, а след това със солиден сервис си осигури и успеха в сета със 7:5.

Първата ни ракета има за какво да съжалява в четвъртата част. Григор имаше пробив аванс при 3:1. И в Григор отпадна в първия кръг на "Ролан Гарос" този сет обаче българинът скъса кордаж на ракетата си - за трети път в двубоя. В четвъртия гейм Троицки пропиля възможност да върне пробива, а в петия изгледа безучастно няколко страхотни къси топки на Димитров. Именно благодарение на тях хасковлията имаше и две точки за пробив, но те бяха неутрализирани от сърбина. Разликата от един пробив бе стопена в осмия гейм, когато Троицки изравни за 4:4. Резултатът се движеше гейм за гейм, като при 5:5 Григор пропусна два брейкпойнта. След това той бе наказан, а Троицки реализира пробив в последния момент за 7:5 и доведе мача до решаващ пети сет.

Петият сет се разви кошмарно за Димитров. Троицки взе откриващия си гейм за 1:0, а след бекхенд в мрежата на бъларина направи и ранен пробив за 2:0. Сърбинът бе непоколебим при началния си удар и увеличи преднината си на 3:0. Григор записа гейм срещу името си за 1:3, но и съперникът му бе категоричен при подаванията си. Нова двойна грешка на българина в шестия гейм даде шанс за нов пробив на Троицки. Той обаче не се възползва - 4:2. Великолепен прехвърлящ удар имаше на старта на седмия гейм, но въпреки изпълнението си Григор нямаше какво да стори на начален удар на сърбина и пасивът му стана 2:5. Димитров взе на 30 подаването си за 3:5, а в деветия гейм спаси мачбол след форхенд в аут на 24-ия в света сърбин. При втората си възможност в гейма Троицки не сбърка и приключи петсетовия дуел в своя полза при 6:3 след 3 часа и 47 минути престой на корта.

Какво показва статистиката от двубоя? Двамата тенисисти приключиха срещата с по 7 аса. Григор обаче се отчете с цели 10 двойни грешки. При противника му те бяха само 2. Печелившите удари за хасковлията бяха 50 - с 20 повече от тези на Троицки. Сърбинът обаче направи по-малко непредизвикани грешки в мача - 75 срещу 85 за Димитров.

На трибуните на корт номер 3 бе и приятeлката на Григор - певицата Никол Шерцингер. За участието си в първия кръг българинът си заслужи 30 000 евро от наградния фонд и 10 точки за световната ранглиста.