Дуо младоци донесе нова титла на Лукойл Академик (видео+галерия)

Лукойл Академик затвори финалната серия срещу Балкан с 3-0 след успех с 86:81 пред пълните трибуни на "Арена Ботевград", печелейки титлата в НБЛ за втора поредна година. Този път в герои за “студентите” се превърнаха не скъпоплатените чужденци, а двама от младоците в селекцията на Тони Дечев - Павлин Иванов и Крис Минков.

Двамата реализираха общо 39 точки, като Иванов бе по-резултатен с 20, а Минков остана с точка по-малко и 19, но 10 от тях дойдоха през финалните 10 минути.
Дуо младоци донесе нова титла на Лукойл Академик
Тимът от Правец стигна до златните медали за тринадесети път в последните четиринадесет сезона, като хегемонията бе прекъсната единствено от Левски през 2014 година.

Балкан полетя високо от самото начало, след като емоционалните фенове дадоха криле на любимците си, които поведоха с 5:15 след шест минути игра. Домакините продължиха със здравата защита и след една част се оттеглиха като лидери в резултата с аванс от 17:21.
Втората част пак бе на сметката на домакините, чийто гард Цветослав Острев дърпаше конците на нападението по перфектен начин. Най-голямата разлика в тяхна полза достигна 14 точки при 30:44 малко повече от три минути преди почивката. Гостите от Правец все пак завършиха полувремето положително, сваляйки разликата до 42:47 след 20 изиграни минути.

През третата четвърт нервите взеха връха и от двете страни, като първо треньорът на домакините Небойша Видич бе санкциониран с техническо нарушение, а след това същото се случи и с Желко Шакич. Въпреки всичко преднината на Балкан бе двуцифрена през почти цялата трета четвърт, преди Лукойл да я свали до 57:66, след което да я заличи напълно след девет безответни точки във финалните 120 секунди и 66:66.
Тройка на Крис Минков за 69:66 даде на Лукойл преднина за първи път в двубоя, след което последваха няколко изравнявания на резултата, последното от които дойде при 79:79 след кош на Мартин Маринов три минути преди края. Шампионите направиха серия от 7-0 за 86:79, с което си подпечатаха златните медали, а финалната сирена прозвуча при 86:81.

Желко Шакич вкара 14 точки и овладя 10 борби за победителите, Филип Барович също постигна “дабъл-дабъл” с 11 точки и 13 борби, докато Бранислав Ратковица вкара 10 точки и направи 4 асистенции.
Цветослав Острев бе най-добър за Балкан с 19 точки, 7 асистенции, 4 борби и 2 отнети топки. Душан Цветкович вкара 18, а Мартин Маринов се включи от пейката с 16.