Легендарен финал в Италия и победа за Лоренсо, Роси отпадна

Всички тифози по трибуните и пред екраните бяха в очакване на първата победа за Валентино Роси на домашното му състезание от 2008-а година, но за пореден път се доказа, че в моторните спортове сигурно нещо няма как да има.

Всичко до началото на състезанието беше като от приказка, след като Роси за първи път от 2008-а година се нареди на първото място в квалификацията на "Муджело". Точно тогава той спечели и последната си победа на това трасе. Над 100 000 човека заеха своите места на трибуните и всичко изглеждаше приказно. И въпреки че бе ясно, че на Доктора няма да му е никак лесно, то едва ли някой си е представял сценария, който се случи в самото състезание.

Още в загряващата обиколка феновете почти подпалиха трибуните и отделни части от пистата бяха изпълнени с жълт пушек, като всичко изглеждаше повече като футболен мач, а не състезание от MotoGP. В самото начало на състезанието обаче, Хорхе Лоренсо бе човекът, който потегли страхотно и от пета позиция се изстреля директно на първото място в първия завой. Роси се залепи зад него на втората позиция, а Винялес и Яноне, които стартираха втори и трети пропаднаха назад.

Маркес зае третата позиция, но двамата пилоти на Yamaha отпред се вкопчиха в много красива и близка битка. Във всяка обиколка Роси не изоставаше на повече от 3-4 десети зад Лоренсо и опита множество атаки в първи завой, но всичките бяха без успех. Всичко предпоставяше, че ще се насладим на поредната легендарна битка между големите трима в настоящия шампионат, защото и Маркес се възползва от битката между Роси  и Лоренсо, и ги доближи застрашително.

Тогава дойде и обиколка номер 8, в която цялото трасе замлъкна и се настани дълбока тишина. Роси излезе от завой номер 1 и на късата права към втори завой получи повреда в своя двигател, която след няколко завоя се превърна и в гръмнал двигател, и край на състезанието за великият италианец. Кадрите показващи неговото разочарование направиха всичко още по-емоционално за всички привърженици на Роси, но в този спорт нещата просто се случват и понякога няма какво да се направи.

Валентино загуби своят шанс за победа, но състезанието все пак продължи и Лоренсо остана на първата позиция с лек аванс през Маркес. В този момент всичко изглеждаше като сигурна победа за Хорхе, но Марк започна да настига испанският си съперник в последните 6 обиколки и в крайна сметка го доближи на минимална дистанция. Това му позволи в последните две обиколки да го атакува, а в последната двамата сътвориха истински спектакъл. Маркес изпревари Лоренсо в първи завой, а след това в средата на пистата двамата си размениха по едно изпреварване, които обаче бяха на много висока скорост и изключително опасни. Маркес обаче се оказа по-смел и така влезе начело в последния завой. Лоренсо обаче не си бе казал последната дума и точно на финалната права 10 метра преди да финишират, Хорхе открадна победата от Маркес и го изпревари с минимална разлика.

Финалът на състезанието беше феноменален, но отпадането на Роси бе нещото, което повлия най-много на цялата публика. Все пак обаче, Лоренсо свърши своята работа и увеличи аванса си в генералното класиране. Маркес също направи максималното и взе 20-те точки от второто място, като едва ли можеше да бъде по-близо до победата. Зад първите двама, Андреа Яноне все пак успя да донесе радост на всички италианци с третото си място. Той проведе хубава битка с Дани Педроса и в крайна сметка я спечели. Дани остана на четвъртата позиция, а зад него пети се нареди друг италианец Андреа Довициозо. Маверик Винялес, който от втора позиция на старта се свлече до позиция 11 след първи завой, все пак успя да направи силно състезание и се класира шести на финала.

Седми остана Брадли Смит от отбора на Tech 3 Yamaha, осми се класира Данило Петручи от отбора на OCTO Pramac. Алейш Еспергаро с второто Suzuki и Микеле Пиро с Ducati допълниха топ 10.

Така след уикенда на "Муджело" в Италия, Хорхе Лоренсо увеличи аванса си в генералното класиране с общ актив от 115 точки. Маркес направи загубите минимални и с актив от 105 точки се намира на само 10 изоставане от Хорхе. Голямата трагедия обаче е отпадането на Валентино, който остава със 78 точки, но вече изостава на цели 37 точки. Това изоставане ще бъде много трудно заличено от Доктора, но все пак има достатъчно състезания до финала, а и както видяхме техническите проблеми могат да се случат на всеки и то по всяко едно време. Четвърти в класирането е Педроса с 66 пункта, а пети е Маверик Винялес с 59.

Календарът в MotoGP продължава след две седмици със състезанието в Каталуня, Испания. През миналия сезон Лоренсо спечели победата, Роси завърши втори а Дани Педроса допълни тройката. Валентино ще има шанс да си върне на испанските си съперници за победата им днес на италианска земя, а шампионатът става все по-интересен.