Байерн взе и купата, Гуардиола си тръгва с дубъл (видео + галерия)

След титлата в Германия Байерн (Мюнхен) спечели и турнира за Купата на страната, надделявайки над Борусия (Дортмунд) във финала след дузпи с 4:3. В редовното време и продълженията на "Олимпиащадион" в Берлин двата отбора не си отбелязаха голове.

При изпълненията от бялата точка Свен Бендер и Сократис пропуснаха за "жълто-черните", докато за мюнхенци неточен беше само Йошуа Кимих. Дъглас Коща заби победната дузпа, с което Байерн записва дубъл. Двата тима почти повториха финала за купата отпреди два сезона, когато пак Байерн спечели, но с 2:0 след продължения.

С този двубой Джосеп Гуардиола се сбогува с баварския колос, а на негово място да продължи делото идва Карло Анчелоти. Испанецът напуска със седем трофея на своята сметка, но без успех в най-важния турнир - Шампионската лига.

Финал за Купата на Германия: Байерн - Борусия (Дортмунд) 4:3

Това беше последен мач и за капитана на Борусия Матс Хумелс, който от новия сезон ще играе в Байерн. Световният шампион изведе своя отбор с лентата, но получи схващане и в 78-ата минута беше заменен. До този момент той се беше справил със задачите си, като веднъж през второто полувреме спаси сигурен гол след забележителна намеса в краката на Мюлер, който беше излязъл сам срещу вратаря. Изключителен мач изнесе партньорът му в защита Сократис, който показа, че може достойно да замести капитана. При дузпите обаче гръцкият национал сгреши.

Първото полувреме в столицата беше равностойно, но след това Байерн доминираше и пропусна поне няколко чисти положения. Дортмунд изпусна своя шанс за успех още преди продълженията, след като в 85-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг не успя да вкара сам срещу вратаря.

Пеп не изненада с нищо в игровата си постройка, като разчиташе на Франк Рибери и Дъглас Коща по двете крила да създават опасностите. Йошуа Кимих беше предпочетен като партньор на Жером Боатенг в центъра на отбраната, след като Хавиер Мартинес не попадна в групата заради контузия.

Наставникът на Дортмунд Томас Тухел вкара в действие новата си схема с трима централни защитници, която налага от няколко седмици насам. Пиер-Емерик Обамеянг и Марко Ройс действаха като централни нападатели, а зад гърба им дебнеше футболист №1 на сезона в Бундеслигата Хенрих Мхитарян. "Жълто-черните" предпочетоха да затворят фланговете, заради което търсеха атаки към Мануел Нойер през центъра.

Първото полувреме не предложи почти нищо интересно като положения, макар и двата отбора да действаха доста активно. Томас Мюлер застраши Роман Бюрки с топовен изстрел от над 20 метра още в самото начало, но след това опасностите така и не идваха. Едва в 33-ата минута Дъглас Коща успя да се измъкне от опеката на Марсел Шмелцер и да стреля остро, с което принуди вратаря на Борусия да избие в зоната пред него, където Левандовски претендираше за дузпа за задържане от страна на Сократис, но съдията Марко Фритц замълча.

В 39-ата минута нервите взеха връх след спречкване между Гонсало Кастро и Рибери, които получиха жълти картони. Футболистът на Байерн може да се чувства за късметлия в тази ситуация, защото рискуваше изгонване, тъй като посегна на съперника без топка.

Отборът от Дортмунд стигна до най-добрата си възможност за гол до момента чак две минути преди почивката, когато Свен Бендер не съумя да засече топката след центриране от корнер.

През второто полувреме обаче нещата се промениха и Байерн упражни натиск, натиквайки опонента си в неговата половина. Така в рамките на около 5-6 минути Левандовски пропусна на два пъти да реализира, а веднъж Сократис се намеси точно пред връхлитащия Рибери. Дъглас Коща вече се беше "събудил" и тормозеше Шмелцер, който малко по-късно се контузи и напусна.

Дортмунд вече играеше само на контраатака и такава футболистите на Томас Тухел организираха в 57-ата минута, като Ройс изведе Обамеянг, който стреля над гредата. В 63-ата минута отново двамата опитаха да комбинират в опасна близост до Нойер, но този път Боатенг беше заел точното място.

Секунди по-късно Томас Мюлер се измъкна от линията на засадата и се устреми към вратата на Борусия, когато Хумелс успя да наруши ритъма му с впечатляващ шпагат. Топката стигна до Левандовски, но той отново не уцели рамката.

Всяка атака на Байерн вече беше сериозна опасност за вестфалци и така в 75-ата минута Рибери принуди Роман Бюрки да показва отличен рефлекс, за да запази нулевото равенство.

Изненадващо обаче, улисани в предни позиции, играчите на Гуардиола позволиха на Лукаш Пишчек да изведе Обамеянг сам срещу вратаря в 85-ата минута, но ударът на африканеца не намери целта.

В продълженията темпото не спадна и в 94-ата минута самоотвержена намеса на резервата Ерик Дурм лиши Левандовски от откриващо резултата попадение.

Всичко най-интересно продължи да бъде пред наказателното поле на Дортмунд, където Сократис и неговите съотборници всячески се бореха с играчите в червено. В 103-ата минута обаче "жълто-черните" отново имаха шанс да вкарат при бърза акция, но Мхитарян стреля край гредата.

Гуардиола се реши на смяна чак в 108-ата минута, като вкара бързоногия Кингсли Коман, който зае мястото на изтощения и получил травма Рибери, който едва успя да стигне до скамейката от болка. Тази смяна се оказа единствената за Байерн. В 113-ата минута Дейвид Алаба напомни за себе си с бомбен шут, също спасен от Бюрки.

Така всичко остана да се реши при дузпите. Там нещата се развиваха отлично за шампионите, тъй като "жълто-черните" пропуснаха два от първите си три изстрела, но след това Кимих също сбърка, за да се наложи след това Коща да носи победата с последния пети изстрел.

Байерн и Борусия ще зарадват милионите фенове отново, като дадат началото на следващия сезон в Германия с двубой за Суперкупата на 14 август на "Сигнал Идуна Парк".

БАЙЕРН - БОРУСИЯ (Д) 4:3 след дузпи
(0:0 след редовното време и продълженията)