С човек по-малко и след продължения Юнайтед спечели първи трофей с Ван Гаал (видео и галерия)

Манчестър Юнайтед спечели първи трофей под ръководството на Луис ван Гаал и първи такъв след края на ерата "Фъргюсън", след като победи с 2:1 Кристъл Палас на финала за ФA Къп. Това е първа Купа на Англия за "червените дяволи" от 2004 година насам.

135-ият финал за отличието се разви по драматичен начин. Джейсън Пънчиън откри резултата в 78-ата минута, но само три минути след това Хуан Мата изравни. В 110-ата минута Джеси Лингард донесе победата на "червените дяволи", които пет минути преди това бяха останали с човек по-малко след червен картон на Крис Смолинг.

Цели шест промени бе направил в своя отбор мениджърът на "орлите" Алън Пардю. Уейн Хенеси, Скот Дан, Йоан Кабай, Яник Боласие, Конър Уикъм и бившият играч на "червените дяволи" Уилфред Заха стартираха за лондончани. Маркос Рохо и Маруан Фелаини се завърнаха в титулярния състава на Луис ван Гаал.ФА Къп

"Червените дяволи" започнаха по-активно, изпълниха няколко корнера пред вратата на Хенеси, а веднъж и Фелаини стреля опасно с глава, но топката премина встрани. При първата контраатака на Палас се получи много интересна ситуация. Крис Смолинг и Уикъм влязоха в единоборство пред наказателното поле на Манчестър Юнайтед, нападателят  падна, а Марк Клатънбърг даде сигнал за нарушение. Уикъм се изправи и продължи да играе, като в крайна сметка прати топката във вратата, но попадение, разбира се нямаше. Кабай центрира от фаула, Боласие засече добре с глава, но Де Хеа успя да избие над гредата.

В 21-ата минута дойде и най-чистото положение до момента. Мата стреля опасно по земя, но Хенеси се разтегна максимално и спаси с една ръка. Няколко минути след това и Фелaини пропусна нова добра възможност след удар с глава.

В 34-ата минута Уорд спаси отбора си, след като самопожертвувателно се хвърли и блокира шут на Марсиал, който бе намерен от Рашфорд в чиста позиция.

В 37-ата минута Алън Пардю претендираше за дузпа след опит на Рууни да попречи на Заха в наказателното поле. Нападателят на Манчестър Юнайтед, който днес отново действаше в халфовата линия, не игра с топката, но повторенията показаха, че не е направил и нарушение.

Пет  минути преди края на първата част Марк Клатънбърг отново си навлече гнева на лондончани, след като спря атака  на Уорд, за да маркира нарушение на Рохо - ситуация, която бе подобна на тази с Конър Уикъм. И тук реферът обаче избърза със сигнала, вместо да даде авантаж.

В 53-ата минута гредата спаси Кристъл Палас след хубав удар на Фелаини в близкия на Хенеси ъгъл. В 61-ата минута за втори път късметът обърна гръб на Манчестър Юнайтед, след като Марсиал засече с глава центриране на Валенсия, а топката срещна лявата греда.

Лошите новини за Луис ван Гаал се изразяваха в това, че в рамките на няколко минути контузии получиха Рохо и Рашфорд, които бяха заменени съответно от Дармиан и Йънг. Последният застана на върха на атаката. ФА Къп

Противно на логиката, Кристъл Палас бе отборът, който поведе в резултата. Това се случи в 78-ата минута, когато Фелаини изчисти с глава центриране от корнер, но Дилейни върна топката в наказателното поле, подавайки към Пънчиън, който от малък ъгъл простреля Де Хеа. Само три минути по-късно обаче Манчестър Юнайтед изравни. Атаката бе подхваната от Рууни, който направи продължителен индивидуален рейд, след което центрира към далечната греда. Там Фелаини свали към Мата, който стреля от въздуха. Уорд се опита да блокира на голлинията и докосна топката, но тя в крайна сметка влезе във вратата - 1:1.ФА Къп

До края на редовното време този резултат се запази, което означаваше, че трябва да се изиграят две продължения.

В десетата минута на първото продължение играчите на Кристъл Палас настояваха за втори жълт картон на Уейн Рууни, който фаулира Пънчиън. Марк Клатънбърг обаче пожали капитана на Юнайтед. В 101-ата минута дойде и първата реална голова възможност в продълженията. Боласие стреля от въздуха, но Де Хеа се разтегна максимално и спаси с една ръка.

В 105-ата минута "червените дяволи" останаха с човек по-малко, след като Крис Смолинг получи заслужено втори жълт картон за глупаво нарушение срещу Боласие.ФА Къп

В 107-ата минута Заха пропусна много добра възможност, но стреля слабо отблизо и Де Хеа изби с крак. Малко след това Карик бе изпуснат в наказателното поле и стреля опасно с глава, но топката премина встрани. В 110-ата минута Манчестър Юнайтед стигна до победното попадение, въпреки че бе с човек по-малко. Бранителите на Палас не успяха да изчистят добре едно центриране на Валенсия отдясно, топката стигна до Лингард, който от воле постреля Хенеси за крайното 1:2.

Кристъл Палас: Хенеси; Уорд, Дан (90'-Мариапа), Дилейни, Суаре; Заха, Кабай (72'-Пънчиън), Макартър, Йединак, Боласие; Уикъм (86'-Гейл)

Манчестър Юнайтед: Де Хеа; Валенсия, Смолинг, Блинд, Рохо (66'-Дармиан); Карик, Фелаини; Мата (90'-Лингард), Рууни, Марсиал, Рашфорд (72'-Йънг)