Яноне категоричен водач след края на първия ден от състезателния уикенд в MotoGP

Италианският пилот на Ducati, който от следващия сезон ще кара за Suzuki – Андреа Яноне разби времената на всички останали и оглави класирането в тренировка номер 2, с което записа най-доброто време за първия състезателен ден от уикенда на "Муджело".

Втората тренировъчна сесия предостави доста по-добри условия на всички, като трасето вече бе сухо и всички пилоти излязоха на пистата още от самото начало. Лоренсо, Роси и Маркес не записаха времена в първата сесия, но във втората бяха пилотите, които оглавиха класирането в самото начало. Всички от фаворитите записаха серии от по 5-6 обиколки, като след краят им, Яноне, Лоренсо и Маркес бяха най-бързи, а разликата между тях бе едва 0.047 секунди. Винялес и Роси оформиха топ 5, но и двамата бяха на над половина секунда от първите трима.

При вторите излизания на пилотите в средата на сесията, Винялес успя също да се вклини в челото на само 0.010 секунди от Яноне. Всички пилоти записваха една след друга бързи обиколки, което бе нормално след трудната първа тренировка, в която нито един пилот не успя да запише повече от 5 обиколки общо. Така се стигна до края на сесията и последните излизания на пилотите, когато Андреа Яноне направи две идентични обиколки, с които излезе начело, само за да успее в самия край на сесията да запише и първата за уикенда обиколка с време под 1:48 минути – 1:47.696. Той остана единственият пилот с такъв резултат и остави на 0.461 секунди изоставане зад себе си класиралия се втори пилот на Yamaha – Хорхе Лоренсо.

Последната позиция в топ 3 остана за Микеле Пиро с третия заводски мотор на Ducati, който показа страхотно темпо, но това едва ли е изненада, защото все пак той е тестов пилот на отбора и има достатъчно количество километри точно на това трасе. Той остана на 0.549 секунди от победителя в сесията. Четвърти се нареди Алейш Еспергаро със Suzuki с време от 1:48.270 минути, а на петата позиция остана Марк Маркес, който бе най-бързата Honda с време от 1:48.290 минути и изоставане от почти 0.600 секунди изоставане от Яноне.

Валентино Роси остана на шестата позиция и изглеждаше леко недоволен в своя гараж. Той проведе няколко разговора със своите инженери и механици, но все пак изоставането му спрямо основните му конкуренти не е толкова голямо – 0.050 секунди от Маркес и малко над десета от Лоренсо. Времето му в края бе 1:48.340 минути. Зад него на седмата позиция се нареди бъдещият му съотборник в Yamaha – Маверик Винялес със Suzuki на само 0.005 секунди отстояние. Скот Рединг остана осми, а топ 10 допълниха Кал Кръчлоу и Пол Еспергаро.

След първия ден моторите на Ducati изглеждат най-бързи, но все пак утре е първият ден, който има голямо значение, а той ще започне от 10:55 часа българско време с тренировка номер 3 и след това тренировка номер 4 от 14:30 часа. Квалификацията в MotoGP започва веднага след това от 15:10 часа. Освен действието на пистата ни предстои да видим и представянето на новата каска на Роси направена специално за домашното му състезание, точно преди началото на третата тренировка.