Разгром доближи Лукойл до нова титла

Лукойл Академик докосва титлата в НБЛ, след като не показа каквато и да е милост в мач №2 от финалните плейофи и отнесе Балкан (Ботевград) със 79:59 , за да поведе с 2-0. Така “студентите” се нуждаят от още един успех, за да се окичи със златните медали за втора поредна година и за тринадесети път в последните петнадесет сезона.

Серията се мести в "Арена Ботевград" в неделя.

Тони Дечев и треньорското ръководство на домакинския тим очевидно си бяха извадили поука от първата среща в Правец преди два дни и техните възпитаници бяха максимално концентрирани и мотивирани. Гостите от своя страна така и не показаха нищо от поведението, с което затрудниха изключително много Лукойл в мач №1.

Съперниците си размениха по една силна серия в началните минути - Лукойл Академик поведе с 10:2, но Балкан се върна бързо за 14:10. Агресивната лична защита на “студентите” даде резултат и те поведоха с 23:10 след 9 точки без отговор, благодарение на Шакич и Захариев, а след една част водеха с 25:13.

И втората част премина изцяло по вкуса на Лукойл, като в играта на домакините личеше настроение, а за сметка на това “зелените” не успяваха да намерят точната формула и изпитваха сериозни затруднения и грешаха доста. Пет поредни точки на Виденов за първи път направиха разликата повече от 20 точки - 50:29, а на почивката резултатът бе 50:32.

Домакинската доминация не спря след подновяването на двубоя в Правец и след малко повече от 25 изиграни минути авансът на шампионите достигна 31 точки и 65:34, а след 30 минути на таблото бе изписана преднина от 69:44 за “белите” в този двубой.

Във финалните 10 минути и двамата треньори завъртяха съставите си изцяло, а така се стигна до краен резултат от 79:59.

Желко Шакич бе най-добър за победата с 21 точки, 7 борби и 2 асистенции. Филип Барович вкара 15 точки, а Христо Захариев и Филип Виденов добавиха по 13 и 12 точки за втората поредна победа във финалната серия.

Николай Върбанов, Душан Цветкович и Васил Александров вкараха по 10 точки всеки за Балкан.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 79:59 (25:13, 25:19, 19:12, 10:15)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица 6, Филип Виденов 12, Христо Захариев 13, Желко Шакич 21, Филип Барович 15 (Крис Минков 3, Николай Колев, Александър Илиев 3, Асен Великов 2, Павлин Иванов 4, Николай Грозев, Димитър Димитров)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Брендън Фортънбери 6, Васил Александров 10, Радослав Кочев 7, Мартин Дурчев 5, Душан Цветкович 10 (Мартин Георгиев 2, Николай Върбанов 10, Мартин Маринов 7, Цветослав Острев 2, Николай Маринов)