Попето и Спартак постигнаха голямата си цел (видео)

Българският национал Ивелин Попов и неговият Спартак (Москва) си осигуриха участие в евротурнирите през новия сезон. Руският гранд разгроми с 3:0 гостуващия Терек и се бетонира на 5-ото място в класирането кръг преди края. Това означава, че тимът на Дмитрий Аленичев се завръща в Лига Европа след едногодишно прекъскване. Головете за Спартак отбелязаха Салваторе Бокети, Лоренсо Мелгарехо (негов първи за отбора - б.р.) и Куинси Промес.

Благодарение на днешния успех Спартак събра 50 точки - с три повече от Локомотив (Москва), но има по-добри допълнителни показатели и няма как да бъде изместен от "железничарите" след последния кръг.
В състава на Спартак сред резервите изненадващо остана Зе Луиш, който в предишните мачове показа, че на него може да се разчита и вкара няколко важни гола. Вместо национала на Кабо Верде на върха на атаката действаше Лоренсо Мелгарехо, а зад парагваеца действаха Попов, Куинси Промес и Жано Ананидзе.

Гостите не играеха за нищо, въпреки че допреди няколко кръга имаха амбиции да се класират за Лига Европа и бяха пред днешния си съперник в таблицата. Футболистите от Грозни обаче се заканиха да попречат на Спартак, защото вчера не са получили разрешение да проведат тренировка на "Откритие Арена".

Спартаковци се хвърлиха в атаки от първата минута, но бяха доста припрени и това си пролича най-вече от няколко груби грешки в защита, които не бяха наказани. Игор Лебеденко и Аблайе Мбенг можеха да смълчат феновете на "червено-белите", но и двамата стреляха неточно.
В 20-ата минута Ивелин Попов спринтира към наказателното поле, но в последния момент пасът на Промес към него беше пресечен. В 29-ата българинът отново се измъкна от бранителите на Терек, но страничният рефер погрешно вдигна флага за засада. Малко след това Попов все пак успя да отправи изстрел, но Городов внимаваше.

Спартак поведе в 33-ата минута с красив гол на Бокети. Италианският национал се извиси след центриране на Куинси Промес от фаул и ударът му с глава се оказа неспасяем за стража на Терек. Само две минути по-късно се стигна и до най-спорното положение преди почивката. Ивелин Попов опита прострелно подаване към Промес, а Городов излезе и изчисти с крак, но след рикошет топката отново се върна към вратаря и той умишлено я спря с ръка извън наказателното поле. Домакините веднага поискаха червен картон за Городов, а гостите претендираха, че още при центрирането на Попов е имало засада на Промес. В крайна сметка съдията Александър Егоров даде единствено фаул за Спартак.
Терек отправи първия си удар в очертанията на вратата в 45-ата минута, но Андрей Семьонов не затрудни Сергей Песяков.

След почивката Спартак заигра по-уверено и набързо уби интригата. В 60-ата минута Жано Ананидзе изведе Мелгарехо очи в очи с Городов и той хладнокръвно реализира първото си попадение за тима. Само три минути по-късно Ромуло намери Куинси Промес, който финтира защитник и направи резултата класически за радсот на феновете на "Откритие Арена".

В последния си мач за сезона Спартак гостува на застрашения от изпадане Уфа, а Терек приема претендента за титлата Ростов.