Шефилд У направи огромна крачка към Висшата лига (видео)

В първи мач от полуфиналните плейофи за класиране във Висшата лига Шефилд Уензди победи Брайтън с 2:0 и е фаворит преди реванша в понеделник. Рос Уолъс и Киърън Лий отбелязаха головете за "кукумявките", които вече 16 години са извън елита. Отборът на Карлос Карвахал беше по-добрият на "Хилзбъроу", а и късметът беше на негова страна, защото цели четирима футболисти на гостите се контузиха и те играха с човек по-малко повече от половин час.

Брайтън пристигна в Шефилд след серия от 14 мача без загуба. "Чайките" можеха да си гарантират директна промоция преди седмица, но не успяха да спечелят прекия дуел с Мидълзбро. Тимът на Крис Хютън завърши редовния сезон на трето място, като финишира с 15 точки пред днешния си съперник, но домакините разчитаха на добрата си форма на собствен терен, където през кампанията допуснаха само две загуби.
Брайтън създаде първата опасна ситуация в мача, но след пробив на Бруно Салтор и удар на Сам Балдок, топката рикошира в тялото на защитник на Шефилд У и излезе в корнер. След неговото изпълнение Томер Хемед скочи най-високо в наказателното поле, но уцели гредата.

Домакините постепенно започнаха да поглеждат по-смело към противниковата врата и в 19-ата минута феновете на "Хилзбъроу" скочиха на крака след точен изстрел на Фернандо Форестиери. "Кукумявките" обаче изпитаха огромно разочарование няколко секунди по-късно, когато попадението на аржентинеца беше отменено заради засада.
В 40-ата минута мениджърът на Брайтън Крис Хютън трябваше да направи две принудителни смени, след като контузии получиха Хемед и Конър Голдсън. Проблемите обаче не спряха дотук, защото в самия край на полувремето Рос Уолъс с много прецизен удар с левия крак даде аванс на Уензди.

Истинският кошмар за "чайките" обаче дойде след почивката. В 50-ата минута травма извади от игра и ветерана Стив Сидуел, а в 58-ата Антони Нокер обърна глезен и въпреки желанието си да продължи, трябваше да напусне и да остави тима си в намален състав.
Домакините се възползваха от така създалата се ситуация и потърсиха още голове, с които да си улеснят задачата преди ответния двубой. Те обаче можеха да бъдат наказани в 70-ата минута, когато Даниел Пудил фаулира Иржи Скалак точно пред наказателното поле. Потърпевшият сам изпълни пряк свободния удар, но топката мина над напречната греда.

Само три минути по-късно хубав пас на звездата на Шефилд У Форестиери намери Киърън Лий, който се освободи от съперников бранител и не остави шансове на Дейвид Стокдейл - 2:0. Домакините явно бяха доволни от този резултат и в оставащото време конторлираха събитията на терена с продължителни разигравания.
Брайтън не вкара гол на "кукумявките" в четвърти пореден мач, след като преди това двата тима направиха три последователни нулеви равенства.

В другия полуфинален плейоф съперници са Дарби Каунти и Хъл Сити.

ШЕФИЛД УЕНЗДИ - БРАЙТЪН 2:0 (1:0)
1:0 Р. Уолъс (45)
2:0 К. Лий (73)