Левски е мобилизиран за успех в дербито с ЦСКА-София

Джокович не спира да пише история (видео)

Първите двама в световната ранглиста - Новак Джокович и Анди Мъри, се изправиха един срещу друг тази вечер в спор за трофея на турнира от серията "Мастърс" в Мадрид. Световният №1 Джокович надигра британеца с 6:2, 3:6, 6:3 и спечели за втори път турнира, след като го направи и през 2011 година. Мъри пък не успя да защити миналогодишната си титла. Шотландецът, който сега на полуфиналите елиминира "Краля на клея" Рафаел Надал (Испания), е шампион в турнира в испанската столица и през 2008 година.

Джокович вече има 23 победи срещу шотландеца, от когото е губил 9 пъти в кариерата си. Сърбинът е в серия от 4 поредни победи срещу Мъри и е спечелил 12 от последните им 13 двубоя.

В първия сет Джокович просто не остави шансове на съперника си. Сърбинът спечели откриващия сервис-гейм на Мъри в мача, след което затвърди пробива за ранен аванс от 2:0. Джокович продължи да доминира на корта и поведе с 5:1, след което затвори с 6:2 първата част.

Във втория сет обаче Мъри надигна глава и показа, че е готов за битка. Слаб сервис-гейм на сърбина позволи на шотландеца да пробие за 3:1, след което Мъри взе подаването си за още по-сериозна преднина - 4:1. Играта продължи без пробиви и при 5:3 Мъри сервираше за сета. Шотландецът не трепна и с лекота изпълни задачата, изпращайки двубоя в решаващ трети сет.

Третият сет започна лошо за Мъри, който допусна някои леки грешки и това доведе до ранен пробив и аванс от 2:0 за Джокович. Сърбинът обаче също показа нервност и резултатът бързо бе изравнен - 2:2. Сърбинът нанесе своя удар в шестия гейм, в който отново реализира пробив за преднина от 4:2. Макар и трудно, Джокович затвърди пробива и вече бе само на гейм от трофея при 5:2. Любопитен момент в този седми гейм се получи, когато Джокович бе предупреден от съдията на стола Мохамед Лахияни за просрочване на времето за сервис, а Мъри защити сърбина. Двойна грешка на Мъри донесе мачбол на Джокович при 30:40 в подаването на шотландеца в осмия гейм. Мъри я отрази с ас, а после се пребори за гейма и при 3:5 принуди световния №1 да сервира за победата.

Последният гейм в мача бе бижуто на финала. В деветия гейм на третия сет двамата тенисисти направиха някои интересни и драматични разигравания. Джокович допусна изоставане от 0:40 и трябваше да отрази общо 7 брейкпойнта преди да успее да пречупи съперника си и да затвори мача. Шотландецът даде всичко от себе си, но Джокович показа шампионския си характер и не позволи на Мъри да се върне в битката за трофея.

С триумфа тази вечер Джокович спечели рекордна 29-а титла от категорията "Мастърс". С 28 на втора позиция е испанецът Рафаел Надал, а трети с 24 е швейцарецът Роджър Федерер.

Джокович вече има 64 титли на сингъл в кариерата си, изравнявайки се по този показател с легендите Пийт Сампрас и Бьорн Борг. Сърбинът вече има 5 титли тази година.

Мъри пък остава с 11 "Мастърс" титли и общо 35 на сингъл в кариерата си.