Мъри спря победния ход на Надал

Световният №2 Анди Мъри се класира на финала на турнира от серията "Мастърс" в Мадрид. В първия полуфинал шотландецът надви със 7:5, 6:4 поставения под №5 Рафаел Надал. Испанецът, който е четирикратен шампион в испанската столица, спечели последните два турнира на клей, в които взе участие - в Монте Карло и Барселона, но днес преклони глава пред миналогодишния победител в Мадрид Мъри.

Съперник на Мъри на финала ще бъде победителят от двубоя между световния №1 Новак Джокович (Сърбия) и шестия в ранглистата на ATP Кей Нишикори (Япония).

Мъри наниза 8 аса срещу Надал и спаси 11 възможности за пробив на съперника, а срещата беше повторение на финала от миналата година. Британецът записа победа №7 срещу Рафа, от когото има 17 поражения в кариерата си.

В първата част олимпийският шампион от Игрите в Лондон през 2012 година поведе с 5:2, но Надал изравни за 5:5. Все пак Мъри направи пробив в 12-ия гейм и поведе в резултата. Във втория сет Мъри взе аванс от 5:2, но Надал направи пробив в деветия гейм за 4:5. Британецът обаче запази спокойствие и затвори мача, след като взе подаването на съперника си в десетия гейм.

Мъри се стреми към трета титла в Мадрид, след като триумфира в надпреварата и през 2008 година. Шотландецът преследва 12-а титла от категорията "Мастърс" в кариерата си.

За Надал това беше първа загуба след 13 поредни победи на клей през 2016 година.