Хорхе Лоренсо с безапелационна победа в квалификацията на "Льо Ман"

Настоящият световен шампион и победител на "Льо Ман" през миналия сезон в MotoGP – Хорхе Лоренсо спечели по страхотен начин квалификацията във Франция и не остави никакви съмнения, че на това трасе трудно може някой да се бори с него. Освен победата Хорхе постави и рекорд на трасета с време от 1:31.975 минути, което бе първото слизане под 1:32 минути за обиколка в историята на трасето.

Самата квалификация бе много оспорвана и изпълнена с напрежение. Лоренсо поведе от самото начало, но двамата пилоти на Ducati – Яноне и Давициозо бяха близо, докато пилотите на Honda – Маркес и Педроса не успяваха толкова успешно да се задържат в челото. След първите излизания на всички пилоти Лоренсо бе водач, следван от Яноне и Давициозо, а след тях се наредиха Пол Еспергаро от отбора на Tech 3, Валентино Роси и Маркес. Веднага след това при вторите излизания на пилотите на пистата, Яноне падна още в загряващата си обиколка и се наложи да бяга до бокса за да вземе своя втори мотор. Дани Педроса също падна, но все пак успя да се върне в бокса и да се качи на другия си мотор. Но това не му помогна много, защото в края той остана извън топ 10.

Лоренсо не спираше да подобрява своите времена и към края на сесията изглеждаше, че той ще спечели, а първата редица ще се допълни от двамата пилоти на Ducati. В типично свой стил обаче, Маркес направи невероятна предпоследна обиколка в самия край на квалификацията и успя да излезе на втората позиция. Това бе трудно да се предположи, защото Марк имаше доста проблеми в сесията, на няколко пъти излизаше извън пистата, но все пак той показа, че никога не трябва да бъде подценяван и спечели втората позиция. Неговото изоставане обаче бе от почти половин секунда и поне към момента изглежда, че ще трябва да се случи чудо, за да успее някой да победи Лоренсо в утрешното състезание.

Третата позиция все пак остана за Андреа Яноне с време от 1:32.469 минути, което бе по-слабо със само 0.053 хилядни от времето на Маркес. Пол Еспергаро, който по-рано през уикенда нападна заводския отбор на Yamaha, че не помагат достатъчно на сателитния им отбор Tech 3 направи впечатляващо каране и завърши на четвъртата позиция на 0.527 стотни от Лоренсо. Андреа Давициозо, който в един момент изглеждаше като сигурен за третата позиция все пак остана пети на малко над половин секунда изоставане от победителя.

Брадли Смит завърши страхотното представяне на Tech 3 с шестата си позиция с време от 1:32.820 минути. Валентино Роси бе дълго време в челото, но в крайна сметка не успя да запише силна последна обиколка и бе пратен на седмата позиция. По-лошото за него обаче е изоставането му от 0.854 стотни спрямо съотборника му Лоренсо. Поне към момента Валентино не изглежда способен да спечели състезанието, но както е показвал много пъти в кариерата си – неговата истинска сила е в състезанията, а не в квалификациите. Маверик Винялес завърши осми на почти секунда изоставане, а топ 10 допълниха Кал Кръчлоу от отбора на LCR Honda и Данило Петручи от отбора на OCTO Pramac, който се завърна след тежката контузия по време на тестовете в Катар. Това бе неговото първо появяване през сезона и той показа много добро каране, имайки предвид, че все още не напълно възстановен от контузията си.

MotoGP продължава в неделния ден със състезанието на "Льо Ман", което ще се проведе от 15:00 часа българско време и се очаква да бъде много интересно, защото разликите в челото са малки, като изключим Хорхе Лоренсо, който изглежда с едни гърди пред всички. Все пак трябва да изчакаме и да видим какво ще ни предложи състезанието, но едно е ясно – всички имат една цел и тя се казва Хорхе Лоренсо.