Педроса поведе колоната в първата свободна тренировка на "Льо Ман"

Пилотът на Repsol Honda в MotoGP – Дани Педроса оглави класирането в първата тренировка на пистата "Льо Ман" във Франция. Лоренсо и Маркес допълниха испанската доминация в сесията, като заеха второто и третото място.

Чисто небе и приятно време посрещна кервана на MotoGP по време на първата поява на всички пилоти на трасето, което ще бъде домакин на петия кръг от шампионата. Основният фокус на отборите бяха за пореден път новите аеродинамични крила, както и гумите на Michelin, които представиха нова мека смес, както и средномека за всички пилоти.

В крайна сметка след 45 минути тренировка, Дани Педроса се оказа най-бързият пилот от всички, което е първо негово най-добро време за сезона. Началото на сесията обаче не бе толкова добро за пилотите на Honda, които дълго време бяха извън топ 10, но в последните минути атакуваха и все пак подобриха значително резултатите си. Най-доброто време, което успя да запише Педроса бе 1:34.042 минути, като той дори не изпробва новата мека смес на Michelin.

Защитаващият своята титла пилот на Yamaha – Хорхе Лоренсо записа време от 1:34.086, което го класира втори на 0.044 стотни изоставане от Дани. Всички очаквания сочат Yamaha, като основни фаворити и Лоренсо не пропусна да покаже стабилното си темпо. Маркес класира и втория мотор на Honda в топ 3, като се класира на третата позиция с време от 1:34.323 минути, което бе с почти 3 десети по-слабо от времето на Пердоса.

Андреа Давициозо бе най-бързият пилот с мотор Ducati и класира своята заводска машина на четвъртата позиция на три десети изоставане от победителя в сесията. Победителят от последното състезание и 7-кратен световен шампион в кралския клас – Валентино Роси зае петата позиция с време от 1:34.452 минути на четири десети изоставане от лидера.

Андреа Яноне с втория заводски мотор на Ducati се класира шести, а Пол Еспергаро на седмата позиция бе най-бързият от всички пилоти с частни мотори. Веднага след него на осмото място се класира Маверик Винялес със Suzuki, а Лорис Бас от отбора на Avintia Racing и Кал Кръчлоу от отбора на LCR Honda допълниха топ 10. Кръчлоу записа време от 1:34.732 минути и остана на 0.690 стотни изоставане. Разликата между първия и десетия обаче идва да ни покаже, че ако нещата се запазят в същите граници до неделя, то състезанието предстои да бъде много интересно и оспорвано.

Програмата в MotoGP продължава днес с втората свободна тренировка на пистата "Льо Ман", която ще стартира  в 15:05 часа българско време.