Балкан поведе в полуфиналната серия срещу Спартак

Отборът на Балкан (Ботевград) поведе в полуфиналния плейоф от Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер спечели мач №1 от серията срещу Спартак (Плевен) със 73:57 в двубой, който се игра в зала „Арена Ботевград“.

Най-резултатни за победителите бяха Брендън Фортънбъри и Мартин Маринов, които вкараха по 15 точки, а Цветослав Острев добави 10 точки.

Урош Величкович вкара 18 точки за плевенчани, а Димитър Маринчешки се отличи с „дабъл-дабъл“ – 11 точки и 12 борби.

Гостите от Плевен започнаха много по-мотивирано срещата, а триото Маринчешки-Величкович-Николов изведоха тима си напред със 7:1. Последва бърз отговор от страна на Балкан, като ботевградчани стигнаха до пълен обрат – 10:9 след тройка на Маринов, като до края на първата четвърт домакините бяха пълни господари на терена и заслужено разликата в тяхна полза се покачи на осем точки – 21:13.

Баскетболистите от Плевен не се стреснаха от случилото се в края на първите десет минути и през втория период отново използваха по-добре шансовете си. Възпитаниците на Александър Дяковски се доближиха само на три точки от съперника – 26:29 при 60 секунди до почивката, но в оставащото време Мартин Маринов наниза нова тройка и след 20 минути игра Балкан имаше аванс от шест точки – 32:26.

Третият период премина при игра кош за кош, но в последната минута Върбанов вкара шест поредни точки, които увеличиха преднината на Балкан – 47:39. В заключителните десет минути Фортънбъри, Мартин Маринов и Александров дадоха още по-комфортен аванс на домакините – 67:48 след серия от точни стрелби от средно и далечно разстояние, което принуди Дяковски да вземе прекъсване.

Въпреки наставленията на младия специалист, гостите от Плевен така и не намериха сили да стопят пасива си и да потърсят обрат, а в оставащите 4:12 минути баскетболистите на Балкан контролираха напълно събитията на терена и заслужено се поздравиха с крайния успех - 73:57.

Балкан – Спартак 73:57 (21:13; 11:13; 15:13; 26:18)

Балкан: Фортънбъри, Цветкович, Върбанов, Острев, Дурчев (Георгиев, Кочев, М.Маринов, Александров, Бъркич, Н.Маринов, Петков)

Спартак: Секулов, Величкович, Николов, Савич, Маринчешки (Пенков, Груев, Титов, Кръстев, Франсис)