Севиля пише история! Андалусийци за трети пореден път на финал в Лига Европа (видео)

Севиля победи Шахтьор Донецк с 3:1 в реванша от 1/2-финалите на Лига Европа на стадион "Рамон Санчес Писхуан" и с общ резултат 5:3 се класира за финала на Лига Европа в Базел. Съперник на актуалния носител на трофея на 18 май на "Санкт  Якоб парк" ще бъде тимът на Ливърпул, който отстрани Виляреал в другия 1/2-финал.

Две попадения за домакините отбеляза Кевин Гамейро в 9-ата и 47-ата минути, а едно добави Мариано в 59-ата. За гостите от Украйна точен беше Едуардо минута преди края на първото полувреме. Така андалусийците затвърдиха репутацията си на хегемон в Лига Европа, като за трета поредна година стигат финал на надпреварата, което се случва за първо път в историята на турнира.

Двубоят започна с натиск на гостите, които търсеха бърз гол, който да им отвори път към финала. Това обаче им изигра лоша шега, тъй като домакините се възползваха по най-добрия начин от оголените позиции в защита. В 9-ата минута Кевин Гамейро открадна една топка в средата на терена, проби безпрепятствено до наказателното поле и успя да промуши топката между краката на вратаря Пятов с шестия си гол в този сезон на Лига Европа.

В 20-ата минута играта беше прекъсната, след като Гамейро падна окървавен на терена след груба игра на футболист на Шахтьор, който вдигна високо крак. Като цяло играта на Шахтьор загрубя, като трима футболисти получиха жълти картони в първите 20 минути на срещата. В 32-ата минута Марлос отправи далечен удар към вратата на Севиля, но той беше неточен. Последва опасна атака на домакините, но подаването на Банега към Гамейро беше пресечено на границата на наказателното поле.

Финалните минути на първото полувреме донесоха радост в лагера на Шахтьор. След бърза контраатака Марлос промуши топката през отбраната на Севиля към Едуардо, който озовал се сам пред вратаря не сбърка за 1:1.
Втората част започна вихрено за домакините. В главите на играчите на Шахтьор още ехтяха указанията на треньора Мирча Луческу в съблекалнята, когато Кевин Гамейро след светкавична контраатака направи резултата 2:1.

В 59-ата минута всичко за Шахтьор сякаш свърши, след като със страхотен шут от границата на наказателното поле Мариано направи резултата 3:1. След гола футболистите на Севиля не се прибраха, а тръгнаха да търсят разгром, подкрепяни неистово от трибуните. Четвърт час преди края Гамейро беше повален в наказателното поле, но претенциите на андалусийци за дузпа не бяха уважени. В крайна сметка гостите не само че не успяха да стигнат до обрат, но дори и не опитаха и така Севиля заслужено стигна до пореден финал във втория по сила европейски клубен турнир.

Севиля - Шахтьор 3:1 (2:2 в първия мач)
1:0 - Гамейро (9)