Зенит помете ЦСКА (М) през второто полувреме и грабна Купата на Русия (видео)

Отборът на Зенит разгроми с 4:1 ЦСКА (Москва) във финала на турнира за Купата на Русия. Тимът от Санкт Петербург спечели категорично на "Арена-Казан" след голове на Хълк (34-д, 63-д), Александър Кокорин (56) и Артур Юсупов (70), а за московчани точен бе Аарон Оланаре (36). Така Зенит триумфира общо за четвърти път в историята си (1944 - Купа на СССР, 1999, 2010, 2016) с трофея, а ЦСКА (Москва) остава с 12 трофея.

В 7-ата минута Хълк получи чудесен извеждащ пас и нахлу в наказателното поле на столичани, но се забави и Марио Фернандес му изби топката. В 16-ата минута Хълк отново застраши вратата на Игор Акинфеев, този път с опасен изстрел от фаул, но стръжът се намеси блестящо и спаси.

В края на първата част двата тима си размениха по един бърз гол. Хълк даде аванс на Зенит с гол от дузпа в 34-ата минута. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Марио Фернандес срещу Олег Шатов.

Радостта на питерци обаче бе твърде кратка. След дълъг пас на Бибрас Натхо към включилия се в атаката на "армейците" Марио Фернандес в 36-ата минута отбраната на Зенит "заспа" и позволи на младия нигерийски нападател Аарон Оланаре с удар отблизо да изравни резултата.

Авторът на попадението Оланаре обаче не успя да продължи мача заради контузия и бе сменен от Кирил Панченко.

В 51-ата минута именно Панченко бе много близо да изведе столичани напред в резултата. Той получи топката в наказателното поле на Зенит и без забавяне стреля, а топката профуча опасно близо до целта.

В 56-ата минута Зенит поведе с 2:1. Играчите на Андре Вилаш-Боаш скриха топката на защитата на ЦСКА и Хълк бе изведен в отлична голова позиция в наказателното поле на "армейците". Бразилската звезда правилно реши да не действа егоистично и подаде на останалия сам на празна врата Александър Кокорин, който без проблеми изпрати топката в мрежата - 1:2.

Седем минути след това попадение Зенит вкара и трети гол, с който на практика реши мача. Василий Березуцкий спъна в наказателното поле Кокорин и реферът Александър Егоров отсъди втора дузпа в полза на Зенит в двубоя. Хълк отново не сбърка от бялата точка и направи резултата 1:3, а Березуцкий получи червен картон и до края на срещата въпросът бе по-скоро с какъв резултат ще спечели Зенит, а не кой ще грабне трофея.

Воденият от Леонид Слуцкий отбор получи четвърти гол във вратата си в 70-ата минута. Негов автор стана Артур Юсупов. Той получи топката в наказателното поле, стреля в близкия на Акинфеев ъгъл, стражът реагира лошо и топката попадна в мрежата.

В минутите до края срещата просто се доиграваше и Зенит спокойно дочака последния съдийски сигнал.

ЦСКА (М) - ЗЕНИТ 1:4
0:1 Хълк (34-дузпа)
1:1 Оланаре (36)
1:2 Кокорин (56)
1:3 Хълк (63-дузпа)
1:4 Юсупов (70)

ЦСКА (М) (4-2-3-1): Акинфеев - Марио Фернандес, В. Березуцкий, Игнашевич, Ал. Березуцкий (60-Ткачов) - Дзагоев, Натхо - Головин, Ерьоменко (66-Васин), Муса - Оланаре (39-Панченко)

ЗЕНИТ (4-2-3-1): М. Кержаков - Смолников, Нету, Гарай, Кришито - Хави Гарсия, Юсупов - Хълк (83-Жирков), Витсел (82-Маурисио), Шатов - Кокорин (74-Дзюба)