Срив, счупени ракети и изпусната титла за Григор в Истанбул (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров пропусна великолепна възможност да спечели пета титла в кариерата си. Поставеният под номер 2 в схемата хасковлия загуби със 7:6(5), 6:7(4), 0:6 финала на турнира на клей в Истанбул срещу Диего Шварцман (Аржентина).  Двубоят бе нетипичен за мъжкия тенис, като двамата състезатели си размениха общо 17 пробива (цели 8 в първия, 6 във втория и 3 в третия сет), а срещата продължи 2 часа и 47 минути. Не само това обаче бе странното в сблъсъка. Димитров показа невиждан досега изблик на ярост. Той скъса кордажа на ракетите си цели пет пъти във финала. Това вбеси родния представител и в третия сет той счупи три ракети. Последният случай бе в шестия гейм, за който бе санкциониран от съдията с наказателен гейм (резултатът бе 40:40) и на практика се предаде в края на двубоя.

Григор не успя да спечели първи трофей от 2014 година насам, когато триумфира на тревните кортове в ”Куинс Клъб”. Хасковлията преследваше и своята втора купа на клей в кариерата след Букурещ преди две години.

От своя страна, 23-годишният Шварцман грабна първа титла в надпревара от ATP. По-късно днес той ще има шанс за втори триумф в Истанбул - на финала на двойки заедно със сънародника си Андрес Молтени. Аржентинският тандем ще мери сили с Флавио Чипола и Дуди Села.

В днешния си осми финал в издание от календара на ATP Григор не показа най-добрата си игра, а големият проблем за него и Шварцман се оказа началният удар. Именно това бе и причината за изненадващо големия брой на пробиви в сблъсъка. Нито един от двамата финалисти не успяваше да вземе инициативата, а въпреки скромния си ръст от 170 см и незавидното 87-о място в ранглистата аутсайдерът Шварцман показа борбеност.

Рухването на Димитров пък сякаш настъпи в средата на втория сет, след като той имаше преднина от 5:2, но допусна обрат и загуби частта в тайбрек. Именно в този сет българинът получи и неприятно схващане на левия крак, което наложи намесата на терапевт на почивката преди решаващата част. Всички тези фактори повлияха крайно негативно на Григор и той не издържа на напрежението в края на двубоя.

Първият сет се превърна в истинска престрелка. Непоставеният в схемата Шварцман взе откриващото си подаване, след което 24-годишният Димитров спечели и своето. В третия гейм първата ни ракета реализира пробив и поведе с 2:1, а малко по-късно затвърди аванса за 3:1. След това обаче аржентинският му опонент спечели на нула гейма си за 2:3 и върна пробива в шестия. От този момент до края на частта нито един от двамата финалисти не успя да спечели гейма, в който сервираше. Преобладаваха сервиси с ниска за мъжкия тенис скорост, а на няколко пъти Григор се опита да изненада съперника си с излизания на мрежата или къси топки. Седемте поредни гейма с разменени пробиви доведоха сета до тайбрек. В него Димитров взе преднина от 5:1 точки, но Шварцман съкрати разликата до 4:5. При 6:4 точки българинът имаше два сетбола, но скъса ракета за втори път в срещата и шансът бе отразен. Все пак при втората възможност хасковлията затвори тайбрека със 7:5 точки, а с това и сета.  Тази откриваща част продължи 70 минути.

Във втория сет ситуацията с дъжда от брейкове продължи. Димитров, който е 29-и в ранглистата, пое контрола и осъществи важен пробив за 2:0, след което взе и подаването си за 3:0. Шварцман показа характер и върна брейка за 3:2, но при последвалия си начален удар отново прояви слабост и се пропука за 2:4. Григор взе на нула гейма си за 5:2 и се доближи само на гейм от трофея в турския град. В осмия гейм при подаване на аржентинеца Димитров имаше преднина от 30:15, но не успя да задържи инициативата. Шварцман измъкна началния си удар, а след това върна единия пробив разлика в деветия гейм. След това той изравни и за 5:5. При последвалия си сервис-гейм Григор получи схващане на левия крак и това даде брейкпойнт на опонента му. Шварцман се възползва и направи резултата 6:5 в своя полза, като и в този гейм българинът скъса ракета. Все пак Григор не се даде без битка и върна пробива за 6:6, довеждайки сета до нов тайбрек. Проблемите на хасковлията с крака продължиха и това бе видимо за всички. Той имаше аванс от 2:1 точки в тайбрека, но съперникът му се оказа по-стабилен в този важен момент. Аржентинският тенисист изравни частите след 7:4 точки и така доведе срещата до пълния й формат. На почивката пък Димитров поиска намесата на терапевт, който масажира крака му.

Изнервеният Димитров тотално рухна в третата част. Шварцман измъкна трудно първия гейм в частта, но след това осъществи пробив за 2:0. Григор счупи ракета и получи предупреждение от съдията Мохамед Лаяни. Сривът продължи с напредването на сета и след бекхенд в аут българинът допусна още един пробив за пасив от 0:4. В петия гейм Димитров отново скъса ракета за четвърти път в мача и след поредния близък контакт на ракетата със земята при 0:40 Димитров бе наказан от рефера с точка за съперника. С това предината на аржентинеца стана 5:0. Поредното скъсване на кордаж бе в следващия гейм при сервис на Димитров и 40:40. Отправяйки се към стола си, Григор отново счупи ракетата и с поредното наказание от Лаяни - този път служебем гейм, на практика предаде финалния мач – 0:6.

За достигането си до финала Димитров си заслужи 39 965 евро от наградния фонд и 150 точки за световната ранглиста. Шварцман пък получи чек за 75 880 евро, като ще прибави и 250 точки за класацията на ATP.