"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Нефтохимик грабна Купата на България (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) спечелиха Купата на България през този сезон. Воденият от треньора Петър Дочев тим надиграха шампиона Добруджа 07 (Добрич) с 3:1 (25:23, 19:25, 25:18, 25:16) във финала на турнира, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Младост" в Бургас.
Финал на Купата на България: Нефтохимик - Добруджа 3:1
По този начин бургазлии, които спечелиха редовния сезон в Суперлигата, но отпаднаха на полуфиналните плейофи именно от Добруджа, взеха сладък реванш и то пред собствена публика. Така Нефтохимик успя да спечели Купата на страната за трети път в историята след 2007 и 2008 година. От друга страна добруджанци, които играха на финал за трета поредна година, не успяха да защитят трофея си от 2015 година.
Първият гейм на финала започна напълно равностойно до 6:6, след което шампионите от Добрич поведоха с 8:6 след бърза атака през центъра на Денис Чавдаров и контра блок-аут на Димитър Маринков. Последваха атака на Николай Учиков и блокада на Стоян Самунев и 8:8. Равенството се запази до 11:11, след което добруджанци отново дръпнаха с 13:11 след грешка от сервис на Явор Генов от домакините и ас на Мартин Атанасов. Разликата леко нарасна до 16:13 след отличен блок на Маринков. Последва атака в аут на Ники Учиков - 17:13 и тайм-аут за наставника на Нефтохимик Петър Дочев. Играчите на Нефтохимик успяха да намалят до 18:16 след успешна атака на Генов и силна контра на Учиков. Въпреки прекъсването за Мирослав Живков, бургазлии успяха да изравнят при 18:18 след контра през центъра на Николай Николов и грешка при мрежата. Добруджа веднага си върна преднината при 20:18 след грешка на Самунев и страхотен блок на Светослав Гоцев. Постепенно Нефтохимик стигнаха до ново равенство при 23:23 след отличен блок-аут и блокада на Мартин Пенев. В крайна сметка момчетата на Петър Дочев измъкнаха гейма с 25:23 след контра и блокада на Стоян Самунев.
В началото на втората част Добруджа бързо дръпна с 3:0 след ас на Алекс Грозданов и блокада на Светослав Гоцев. Разликата нарасна до 5:1 след силен ас на Велизар Чернокожев. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за добруджанци след бърза атака през центъра на Гоцев. Постепенно домакините от Нефтохимик успяха да изравнят при 9:9 след два поредни аса на Ники Николов и блокада на Стоян Самунев. Добруджа веднага си върна преднината при 11:9 след технично пускане на влезлия като резерва Мирослав Градинаров и ас на разпределителя Георги Манчев. Въпреки тайм-аута за Петър Дочев, последваха грешки на Ники Учиков и Явор Генов и контра през центъра на Грозданов - 14:9. Нефтохимик стопиха изоставането си до 14:12 след нова силна атака на Учиков и ас на разпределителя Иван Станев. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за Добруджа след поредна успешна атака на Чернокожев. Независимо от усилията на бургазлии, Добруджа запази предимството си до 21:18 след бъркана топка на Иван Станев. Последваха атака на Димитър Маринков и нов ас на Георги Манчев. Шампионите на България от Добрич без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след грешка в атака на Ники Учиков и равенство 1:1 гейма.
Както първия гейм, така и третия тръгна напълно равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за Нефтохимик - 8:7 след силна контра на Ники Учиков. Разликата нарасна до 10:7 и тайм-аут за Миро Живков. След това главния съдия на мача Игнат Митев показа червен картон на Добруджа и 11:7. Постепенно преднината на бургазлии нарасна до 16:9 след два мощни аса и контра от втора линия на Ники Учиков. Шампионите от Добруджа обаче не се предадоха и намалиха до 20:16. Все пак Нефтохимик успя спокойно да спечели гейма с 25:18 и да поведе с 2:1.
Четвъртата част също стартира равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за домакините от Бургас след грешка при мрежата на Георги Манчев. Играта продължи точка за точка до 10:9, след което Нефтохимик увеличи преднината си до 13:9 след страхотен блок и технично пускане на Ники Учиков и блокада на Стоян Самунев. Разликата стана 16:11 след нова силна атака на Учиков. Въпреки усилията на добруджанци, резултатът стана 20:13 след отлични блокади на Ники Николов и Явор Генов. В крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с убедителното 25:16, а с това мача с 3:1 и Купата на България.
Над всички за Нефтохимик отново бе Николай Учиков с 20 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака) за победата. За тима на Добруджа Мартин Атанасов (2 блока, 1 ас, 45% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) и Велизар Чернокожев (1 блок, 2 аса и 36% ефективност в атака) реализираха съответно 12 и 11 точки, но и това не помогна за успеха.
ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (23:25, 25:19, 18:25, 16:25)

ДОБРУДЖА 07: Георги Манчев 5, Велизар Чернокожев 11, Мартин Атанасов 12, Димитър Маринков 7, Светослав Гоцев 9, Денис Чавдаров 1 - Христо Христов-либеро (Алекс Грозданов 5, Мирослав Градинаров 4, Михаил Стоев 1)
Старши-треньор: Мирослав Живков
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев 4, Николай Учиков 20, Явор Генов 11, Мартин Пенев 7, Стоян Самунев 11, Николай Николов 10 - Теодор Салпаров-либеро (Андрей Николов, Стоян Златев)
Старши-треньор: Петър Дочев.

Статистика: Лазар Лазаров (скаутмен на Добруджа 07)

Снимки: start-photo.bg