Григор е на финал (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за финала на турнира на клей в Истанбул след трудна победа в два тайбрека срещу гиганта от Хърватия Иво Карлович - 7:6(0), 7:6(2). Сблъсъкът премина без пробиви и продължи час и 40 минути. В битка за титлата в неделя хасковлията ще се изправи срещу победителя от аржентинския 1/2-финал между Диего Шварцман и Федерико Делбонис.

Поставеният под номер 2 в схемата българин достигна до втория си финал в АTP през този сезон. Предишният бе в Сидни през януари, когато отстъпи срещу Виктор Троицки (Сърбия). Първата ни ракета ще се опита да грабне пети трофей в кариерата си.

Напълно според очакванията 211-сантиметровият исполин от Хърватия бе безмилостен при подаванията си. 37-годишният Карлович не даде на опонента си нито една възможност за пробив, a на свой ред имаше един брейкпойнт в целия мач, но не се възползва от него.

Мачът започна в бързо темпо и двамата тенисисти взимаха сервис-геймовете си без трудности. При 2:2 обаче третият в схемата Карлович постави под напрежение Григор, но родният представител се измъкна с ас за 3:2. Както българинът, така и хърватинът демонстрираха по време на цялата среща страхотен усет при ретурите и често правеха печеливши удари именно от тази позиция. Голяма част от подаванията си двамата състезатели взимаха на нула. При 5:6 Карлович имаше началния удар и бе предупреден от съдията на стола за пресрочване на времето за изпълнение на сервиса. Въпреки краткия спор с рефера хърватинът взе гейма за 6:6 и доведе сета до тайбрек. В него обаче Григор бе пълен господар. Той не даде нито една точка на съперника си - факт, който е повече от учудващ, имайки предвид бомбените сервиси на Доктора. Така след 53 минути игра Димитров спечели началния сет със 7:0 точки в тайбрека.

Във втората част ситуацията на корта не се промени особено. Григор взе на нула гейма си за 2:2, а след това и Карлович стори същото. Българинът имаше инициативата при по-продължителните разигравания от основната линия, но те бяха рядкост в мача. Силите бяха напълно изравнение, подаванията на нула продължиха, като добро впечатление направи и стабилният начален удар на Димитров. Така логичното се случи и отново тайбрек реши изхода на частта. Този път Карлович стартира с точка в своя полза, но следващите пет бяха за Григор - 5:1. Няколко минути по-късно Карлович отрази мачбол, но при втората си възможност и с великолепен форхенд ретур Димитров сложи край на спора при 7:2 точки в този тайбрек.

Днешният двубой бе четвърти в съперничеството на Григор и Карлович. Хасковлията, който е 29-и в света, вече има има две победи. Предишната е от "Мастърс"-а в Рим през 2014 г. С класирането си за финала Димитров си заслужи 39 965 евро от наградния фонд и 150 точки за ранглистата. През миналия сезон българинът бе спрян на 1/2-финалите от Пабло Куевас.

Григор приключи мача с 10 аса и 2 двойни грешки, докато при хърватския ветеран директните точки от сервис бяха 9, а двойните грешки - 3.