Добруджа ще защитава Купата на България след 3:1 над Монтана

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) ще може да защитава трофея си от турнира за Купата на България при мъжете Момчетата на треньора Мирослав Живков успяха да надиграят Монтана с 3:1 (25:21, 25:22, 22:25, 25:18) в първия полуфинал от финалите на турнира, игран този следобед пред около 500 зрители в зала "Младост" в Бургас.

Срещата бе повторение на финала за трофея от миналата година, когато добруджанци спечелиха с 3:0, както и повторение на тазгодишния финален плейоф за титлата в Суперлигата, спечелен отново от Добруджа след 3-1 победи. Така шампионите на България през този сезон се класираха на финала за Купата на България, където очакват победителя от втората полуфинална среща по-късно тази вечер между домакините от Нефтохимик 2010 и Марек Юнион Ивкони. Финалът е утре (30 април) от 17,30 часа.

Треньорът на Монтана Петър Шопов започна с двамата национали Теодор Тодоров и Тодор Алексив, докато наставникът на Добруджа 07 Мирослав Живков изненада, като остави национала Мирослав Градинаров на скамейката и заложи на младия Мартин Атанасов в стартовата шестица.

Първите два гейма се развиха идентично, като до средата вървяха равностойно, но впоследствие Монтана се пропукваше. Липсата на екипност като че ли бе основният им проблем, който повлия негативно на играта им. Неточности пък в посрещането им пък даде възможност на волейболистите на Добруджа да се развихрят и да направят разлика. До края и на двата гейма добруджанци запазиха своята голяма мотивация и хъс, като успяваха да спрат атаките на съперника. Диагоналът Велизар Чернокожев бе неспасяем в атака, а Мартин Атанасов показа, че не случайно са заложили на него, като направи много силен мач.

От другата страна на мрежата треньорът Петър Шопов опита чрез смени на разпределителите да направи нещо, но неуспешно. Едва в третия гейм продължилите рокади, като че ли дадоха резултат, след влизане на Трифон Лапков и Симеон Александров. Монтана се раздвижи, засили сервиса си и стана по-боеспособен отбор. При равенството 17:17 монтанчани успяха да спрат атаките на Велизар Чернокожев, а червен картон за треньорът Мирослав Живков донесе точка за съперника. Това даде преднина на Монтана, които този път успяха да се съберат и спечелиха гейма с 25:22, а с това останаха в играта. В четвъртата част обаче шампионите от Добруджа показаха, че нямат намерение да допускат повече обрати, като отново започваха да диктуват играта. Те поведоха с 11:7, а впоследствие разликата нарасна на 21:16. Това бе достатъчно те и спечелиха гейма с убедителното 25:18, а с това и мача с 3:1, което ги класира на утрешния финал.

Най-полезен за Добруджа стана Велизар Чернокожев с 20 точки (3 аса и 61% ефективност в атака), а Мартин Атанасов заби още 17 точки (61% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) за победата. За тима на Монтана Минчо Минчев реализира 24 точки (2 блока, 2 аса и 57% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

МОНТАНА - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 1:3 (21:25, 22:25, 25:22, 18:25)
МОНТАНА: Любомир Агонцев 1, Минчо Минчев 24, Тодор Алексиев 9, Трифон Лапков 1, Теодор Тодоров 13, Теодор Богданов 2 - Добромир Иванов-либеро (Стефан Стоянов 1, Златко Кьосев 1, Иван Латунов, Мартин Палийски 1, Костадин Стойков 1, Симеон Александров 7)