Дунав 8806 спечели бронза при дамите

Отборът на Дунав 8806 (Русе) спечели бронзовите медали през сезон 2015/16 в държавното първенство по баскетбол за жени, след като тази вечер момичетата на Георги Божков се наложиха с 83:79 при домакинството си на Нефтохимик 2010 (Бургас) и с общ резултат от 2:1 победи спечелиха серията за бронзовите медали.

Деляна Коева вкара 19 точки за русенки, Виолина Кочева добави 17 точки, а Зорница Костова и Александра Катич завършиха с по 14 точки.

Олена Самбурска вкара 23 точки за гостенките, Олга Мазниченко се отличи с „дабъл-дабъл“ – 21 точки и 13 борби, а Стефка Митева и Тамара Байч завъшиха съответно с по 12 и 10 точки.

Русенки започнаха ударно със серия от 9:0, след което баскетболистките на Нефтохимик 2010 се съвзеха и намалиха разликата до три точки, но в заключителните минути на първия период домакините отново поеха инициативата и дръпнаха с 11 точки – 24:13.

Бургазлийки успяха да се върнат само на три точки зад съперничките си през втория период, но в последните 30 секунди преди почивката Катич наниза пет безответни точки, с които отновото изведе русенки напред с по-голяма разлика – 51:43.

Третият период премина при игра кош за кош, което бе изцяло по вкуса на момичетата на Георги Божков, които успяха да задържат преднината си след 30 минути игра – 71:62.

В заключителните десет минути баскетболистките на Нефтохимик 2010 се сетиха, че трябва да гонят победата на всяка цена, като на два пъти възпитаничките на Дечо Коешинов успяваха да стопят пасива си до две точки, но в края съперничките им имаха повече късмет, което заслужено им донесе и крайния успех – 83:79 и бронзови медали за Дунав 8806 (Русе) през сезон 2015/16.

С този успех русенки записаха уникално постижение – задължителен медал през всеки сезон в турнира за Купата и шампионата на България от сезон 2007/ 2008 насам (5 златни, 2 сребърни и 2 бронзови за първенство и 4 трофея, два загубени финала и 3 трети места в другата надпревара).