Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Голдън Стейт отстрани Хюстън в отсъствието на Стеф Къри

Голдън Стейт се класира за втория кръг на плейофите от Западната конференция на Националната баскетболна лига на САЩ и Канада (НБА), след като шампионите победиха със 114:81 Хюстън в отсъствието на голямата си звезда Стеф Къри. Уориърс затвориха серията в петия мач, а техният следващ съперник ще бъде излъчен от победителя в двубоя между Лос Анджелис Клипърс и Портланд.

Клей Томпсън отбеляза 27 точки при седем точни стрелби от зоната за три точки, докато Дреймънд Грийн добави други 15 пункта, към които записа девет спечелени борби и осем асистенции. Джеймс Хардън пък завърши с 35 точки за отбора на Хюстън, като 25 от тях дойдоха през първото полувреме, което Рокетс загубиха с 37:59.

Без Къри в състава си, Уориърс разчитаха най-вече на втория член на Сплеш брадърс - Томпсън. Той оправда очакванията и сломи Рокетс със стрелба от далечно разстояние, за да постави рекорд в НБА. Томпсън вече е единственият играч в историята, който има поне седем тройки в два последователни плейофни мача.

Портланд стана неочакван фаворит за среща с шампионите във втория кръг, след като Блейзърс надвиха със 108:98 Лос Анджелис Клипърс и поведоха с една победа преди домакинския шести мач в серията. Крисчън Маккълъм отбеляза 27 точки, а Деймиън Лилард наниза други 22, 16 от които в последната част, за да дадат шанс на своя тим да затвори серията у дома в петък.

Изненада видяха и феновете в Маями, където Шарлът победи домакините с 90:88 в мач номер 5 и също получи шанс да спечели серията у дома в петък. Кортни Лий вкара от зоната за три точки 25.2 секунди преди сирената, което беше напълно достатъчно за третата поредна победа на Хорнетс в серията срещу фаворитите от Маями.