Леверкузен лети към ШЛ, а Айнтрахт към Втора Бундеслига (видео)

Отборът на Байер (Леверкузен) записа пета поредна победа в Бундеслигата и излезе на трето място в класирането за сметка на Херта (Берлин), с което вече е фаворит за бронзовите медали и поредно участие в Шампионската лига. В среща от 30-ия кръг "аспирините" сразиха Айнтрахт (Франкфурт) с 3:0 на свой терен, с което пък засилиха съперника си към втория ешелон. Гостите остават под чертата и вече са на 4 точки от баража и на 6 точки от директното спасение. Макар резултатът да е изразителен, успехът не дойде лесно и стана факт с голове в последните 20 минути, дело на Кевин Кампъл (70'), Юлиан Брант (76') и Карим Белараби (90').

Загубата е особено болезнена за братята Нико и Роберт Ковач, които от няколко кръга насам са начело на състава от Франкфурт. Точно в Леверкузен те записаха общо седем сезона като футболисти, но сега си тръгват в лошо настроение.

Мачът ще се запомни и с рекорда, който вратарят на Байер Бернд Лено постигна. Той задмина досегашното върхово постижение от 506 минути без допуснат гол, което е рекорд както за него, така и за клуба.

Наставникът на домакините Роджер Шмит заложи само на Хавиер Ернандес като нападател, а изненадата беше свързана с халфа Кристоф Крамер, който днес действаше като централен защитник.

Леверкузен доминираше, но и футболистите в бяло имаха своите възможности. В 56-ата минута резервата Сони Кител пропусна уникален шанс за гол, който изобщо беше първият на сметката на гостите. След това късмет нямаше и Щефан Айгнер.

Макар Байер да играеше по-добре, опасностите пред Лукас Храдецки бяха рядкост. Шмит вкара в игра и Щефан Кийслинг, а в 70-ата минута реши да извади Чичарито. Рокадата на мексиканеца стана точно преди изпълнението на пряк-свободен удар, а при последвалото центриране топката попадна у влезлия току-що Кампъл, който е насочи в долния десен ъгъл за 1:0.

След това стана по-лесно и в 76-ата минута Белараби асистира на Брант за 2:0. В последната минута самият Белараби реализира за 3:0, независимо че при подаването се намираше в положение на засада.

В оставащите кръгове Леверкузен среща директните си съперници Шалке 04, Херта и Борусия (Мьонхенгладбах), както и Инголщат 04. Айнтрахт пък ще се бори със зъби и нокти за мястото си в елита в мачовете срещу Майнц 05, Дармщат 98, Борусия (Дортмунд) и Вердер (Бремен).