Атлетико Мадрид детронира Барселона (видео)

Атлетико Мадрид детронира Барселона в свирепия испански сблъсък от 1/4-финалите на Шампионската лига. След спорната загуба с 1:2 на "Камп Ноу", "дюшекчиите" победиха актуалния носител на трофея с 2:0 в реванша на "Висенте Калдерон" и продължават на полуфиналите, където ще играят с някой измежду Реал Мадрид, Байерн Мюнхен и Манчестър Сити. Тази вечер пък беше сложен край на мечтите за требъл на Барселона, и така единствено Байерн остава в битката за три трофея през сезона.

В герой за Атлетико се превърна французинът Антоан Гризман, който отбеляза и двата гола за успеха на тима си. Първият падна в 36-ата минута, когато Гриман засече с глава центриране на Саул. Вторият дойде в 85-ата минута от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Иниеста. Попадението се случи в най-подходящия момент, тъй като през второто полувреме Барселона упражни чудовищен натиск и играчите на домакините се огъваха под напора на каталунските атаки.

Треньорът на Барса Луис Енрике не направи нито една промяна в стартовия състав, който спечели първата среща. Колегата му Диего Симеоне от своя страна извърши само една, която е с принудителен характер. На мястото на получилия червен картон Фернандо Торес той пусна в игра Аугусто Фернандес.

Двубоят започна при страхотна атмосфера на "Висенте Калдерон" и натиск на домакините, които стигнаха до първата си възможност да открият резултата още в 3-ата минута, когато капитанът Габи завърши една атака, но ударът му мина над вратата. Малко по-късно и Яник-Ферейра Караско стреля, но Тер Щеген спаси. Същото се случи и в 7-ата минута, когато Антоан Гризман отправи удар отблизо, но топката попадна в тялото на германския страж. В 9-ата минута Масчерано открадна една топка пред наказателното поле, но ударът му не успя. Последва светкавична контра на "дюшекчиите", но нямаше кой да засече във вратата центрирането на Караско.

Постепенно Барса наложи типичния си стил на продължително владеене на топката с много подавания, но не успяваше да изнесе играта в половината на домакините, които пресираха съперника. В 21-ата минута дори Лео Меси беше принуден да играе в защита, за да спре нахлуването на Караско, чиято бързина изключително затрудняваше играчите на Барселона.

В 28-ата минута именно след поредното нахлуване на Караско се стигна до първата спорна ситуация в двубоя, когато защитникът на Барселона Жерар Пике докосна топката с ръка при опита да овладее топката. Играчите на Атлетико енергично протестираха и искаха дузпа, но реферът Никола Рицоли не уважи претенциите им, които бяха подкрепени и от трибуните. В 33-ата минута Барселона получи право да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле. Зад топката застана Меси, но изпълнението му не затрудни Облак.

Така се стигна до 36-ата минута, когато Атлетико материализира по-активната си игра, след като Антоан Гризман с глава засече в мрежата центриране на 21-годишният Саул отдясно. Каталунците се опитаха да се отърсят от шока, но не стигнаха до сериозно положение преди почивката. За статистиката - през първата част Барселона доминираше във владеенето на топката със 74%, но в резултата предимството беше за Атлетико.

Барселона започна по-активно втората част, но първата сериозна възможност за гол беше за състава на Атлетико в 50-ата минута, когато Тер Щеген се принуди да излезе напред и да чисти топката далеч от вратата. В 52-ата напречната греда спаси Барса от второ попадение след невъзможен  удар с глава на Саул, коойто завърши продължително разиграване в наказателното поле на Барселона. Гостите започнаха да стягат обръча около вратата на Атлетико, но "дюшекчиите" се бранеха добре, а и имаха късмет в 58-ата минута, когато отбраната им отрази изключително опасна атака на Барселона, когато Габи в последния момент отби топката от крака на включилия се в атака Пике.

Атлетико отговори със светкавична контраатака, като Гризман беше изпуснат да нахлуе дълбоко в полето на Барселона. Французинът успя да нанесе удар, но право в ръцете на Тер Щеген. В 62-ата минута Иниеста се разходи сред отбраната на Атлетико и стреля, но Облак спаси. В 64-ата минута бившият любимец на "Калдерон" Арда Туран влезе като резерва за Барселона и още при първото си докосване успя да стреля към вратата.

Атлетико определено изпитваше проблеми в тези минути и треньорът Диего Симеоне призова за подкрепа от трибуните. В 66-ата минута Луис Суарес пропиля нова възможност пред вратата на Облак. 22 минути преди края на редовното време реферът показа първия жълт картон в мача за нарушение на Габи срещу Меси. Малко по-късно на терена припламнаха искри, след като Луис Суарес извърши фаул в нападение срещу Диего Годин. Уругваецът също получи жълт картон, но преди това футболистите на двата отбора се сдърпаха. Разбъркване пред вратата на Атлетико в 74-ата минута едва не доведе до изравнителен гол, но вратарят боксира и предотврати опасността.

В 75-ата минута Неймар също показа нерви, като ритна грубо Хуанфран, който гардираше топката, за да излезе в аут. Годин се нахвърли на бразилеца, но Рицоли успокои обстановката, като показа жълт картон на Неймар.

В 82-ата минута Жерар Пике се хвърли артистично за дузпа, но това стана пред погледа на Рицоли, който подмина ситуацията. Атаката на Барселона продължи и завърши с удар на Суарес, но му липсваше сила и Облак спря топката. Играчите на Атлетико бяха оставили инициативата на гостите, а в действията им в защита започна да се проявява хаос. Атаките на каталунците биваха спирани с цената на нарушения.

Пет минути преди края обаче "дюшекчиите" организираха поредната си опасна контраатака, която беше спряна от Иниеста с цената на игра с ръка. Халфът на Барса получи само жълт картон, а реферът отсъди дузпа, която беше реализирана от Гризман.

Само две минути по-късно се стигна до почти идентична ситуация пред вратата на Атлетико. Иниеста стреля, а топката беше спряна от Габи с ръка. Рицоли обаче не посочи дузпа, а даде само пряк свободен удар. Лионел Меси стреля, топката облиза гредата, но не попадна в мрежата.

Така Барселона приключи участието си още в 1/4-финалите на турнира за втори път в последните седем години. Любопитното е, че именно Атлетико спря Меси и компания в тази фаза преди две години след 1:1 в първия мач и 1:0 на реванша.

Атлетико Мадрид - Барселона 2:0

1:0 - Гризман (36)
2:0 - Гризман (85-дузпа)

АТЛЕТИКО (4-4-2): Облак; Хуанфран, Годин, Ернандес; Ф. Луиш; Коке, А. Фернандес, Габи, Саул; Гризман; Караско (72-Томас Тейе).
Старши треньор: Д. Симеоне

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Алвеш (64-Роберто), Пике, Масчерано, Алба; Иниеста, Бускетс, Ракитич (64-Туран); Меси, Суарес, Неймар.
Старши треньор: Л. Енрике

СЪДИЯ: Никола Рицоли (Италия)