Млад талант шокира Надал на любимия му клей (видео)

Най-младият тенисист в Топ 20 на световната ранглиста - австриецът Доминик Тийм, изненадващо сложи край на участието на испанската суперзвезда Рафаел Надал на турнира в Буенос Айрес. Тийм победи "Краля на клея" на любимата му червена настилка с 6:4, 4:6, 7:6 (4) в първия полуфинал и се класира на финала. Поставеният под №5 Тийм дори спаси мачбол срещу защитаващия миналогодишната си титла испанец, който бе водач в схемата.

22-годишният Тийм, който е №19 в света в момента, допусна ранен пробив в първия сет, но успя да навакса изоставането си и спечели първата част с 6:4. Рафа проби в 10-ия гейм на втория сет и взе с 6:4 втората част. В решаващия трети сет Тийм спаси мачбол (и то с убийствен форхенд-уинър) при 4:5 и се пребори за първата си победа срещу Надал в последвалия тайбрек, в който поведе с 6:1, преди да го затвори със 7:4. Единствената им среща преди тази в Буенос Айрес бе спечелена от испанския левичар - на "Ролан Гарос" през 2014 година.

С успеха си срещу Надал австриецът попречи на носителя на 14 титли от "Големия шлем" да стане шестия играч в "Оупън ерата" със 100 финала в тура. Тийм се класира за петия финал в кариерата си (всичките на клей) и ще се опита да спечели четвърти трофей.

Съперник на младия австриец на финала ще бъде Николас Алмагро, който в изцяло испански дуел на корта надигра с 6:4, 7:5 във втория полуфинал поставения под №2 и трикратен шампион в Буенос Айрес Давид Ферер.

Така разочарованията за Надал този сезон продължават, след като испанецът започна годината с разгромно поражение на финала в Доха от световния №1 Новак Джокович (Сърбия), а после изненадващо отпадна още в първия кръг на Australian Open, победен в пет сета от сънародника си Фернандо Вердаско.