Испания съсипа Русия и е на седмото небе (видео)

Испания се завърна на европейския връх във футзала. Иберийците станаха за седми път шампиони на Стария континент по футзал, след като пометоха със 7:3 във финала в "Арена Белград" големия си съперник през годините Русия. По този начин испанците си отмъстиха на руснаците за драматичното си поражение си от тях след продължения на 1/2-финалите на Евро 2014 в Антверп, Белгия.

Руснаците остават с една европейска титла, спечелена след победа след изпълнение на дузпи на финала именно срещу Испания през 1999 година в Гранада. Русия вече има 5 загубени финала на европейски първенства, като в 4 от тях тимът се е изправял срещу днешния си противник.

Русия игра тази вечер без голямата си звезда Едер Лима и това оказа своето влияние върху двубоя. Едер Лима получи червен картон в полуфинала срещу домакина Сърбия и нямаше право да играе на финала днес.

Мигелин бе много близо до това да даде аванс на Испания в резултата в 4-ата минута със зрелищно, акробатично изпълнение. След страхотната му странична ножица топката срещна напречната греда на пазената от Густаво руска врата.

Руснаците отговориха с много опасен удар в 6-ата минута от воле на Дмитрий Лисков след изпълнение на корнер, но стражът на Испания Пако Седаньо с блестяща намеса не позволи топката да попадне в мрежата зад него.

В 9-ата минута преследващият приза за реализатор №1 на първенството Алекс изведе Испания напред в резултата. Алекс бе изпуснат от руснаците в близост до вратата на Густаво и с мощен шут от движение опъна мрежата.

Пако Седаньо също имаше работа на вратата на Испания през първата част, но 5 минути преди края на първото полувреме испанците вкараха втори гол. Неотсъдено нарушение при контраатака на Русия изглежда разконцентрира за секунди възпитаниците на Сергей Скорович и Даниил Давидов допусна груба грешка, позволявайки на Марио Ривилос да му открадне топката, която достигна до намиращия се в отлична голова позиция Пола. Испанецът прокара топката между краката на Густаво и направи резултата 2:0.

В 17-ата минута интригата във финала сякаш приключи, тъй като играчите на Хосе Венансио Лопес поведоха с 3:0 в резултата. Този път автор на попадението бе Марио Ривилос - с чудесен изстрел от въздуха с левия крак след асистенция от тъчлинията на Ортис.

Руснаците изглежда рухнаха психически след третото попадение и секунди по-късно получиха четвърти гол. Опитният Владислав Шаякметов допусна по елементарен начин Пола да му отнеме топката в полето на Русия. Пола изигра перфектно ситуацията и наказа поредната грешка на руснаците, правейки резултата 4:0 с второто си попадение в срещата.

Пет секунди преди края на първата част Ромуло с техничен удар от тъчлинията изненада Пако Седаньо и намали изоставането на руснаците в резултата на 1:4.

В началото на втората част Густаво спаси удар от съвсем близко разстояние на Марио Ривилос. В 31-ата минута иберийците наказаха поредната грешка на противника си. Мигелин се пребори за топката с Ромуло и на празна врата реализира гол за 5:1.

Секунди след гола Робиньо удари греда за Русия, а в 32-ата минута отново Робиньо с хубав удар с левия крак по земя направи резултата 2:5.

Руснаците рискуваха много, заиграха без вратар и в 35-ата минута Мигелин от доста голямо разстояние насочи топката в опразнената руска врата за 6:2.

Това обаче не беше всичко. В 36-ата минута Марио Ривилос с удар зад центъра, отново на празна врата, направи резултата съвсем кошмарен за Русия - 7:2.

Крайния резултат оформи Иван Милованов с удар с пета 15 секунди преди края на мача - 3:7. Топката мина между краката на Пако Седаньо, но това попадение нямаше никакво значение и Испания триумфира.

По-рано днес дебютантът Казахстан срази с 5:2 Сърбия и заслужи бронзовите медали.

Испанци заеха първите три места в класацията на най-добрите реализатори на шампионата в Сърбия. Мигелин и Марио Ривилос завършиха турнира с по 6 гола и 4 асистенции. Съотборникът им Алекс пък записа в Белград общо 6 гола и 2 асистенции. В началото на финала изглеждаше, че Алекс си е осигурил "Златната обувка" за топреализатор на турнира, след като отбеляза своя гол №6 на шампионата за 1:0. Разгромната победа на Испания на финала обаче промени нещата. С по 6 попадения приключиха турнира още звездата на Португалия Рикардиньо и Серик Жаманкулов от Казахстан, но двамата не записаха асистенции.

РУСИЯ - ИСПАНИЯ 3:7
0:1 Алекс (08:08)
0:2 Пола (15:12)
0:3 Марио Ривилос (16:10)
0:4 Пола (16:45)
1:4 Ромуло (19:55)
1:5 Мигелин (30:50)
2:5 Ромуло (31:57)