Йоханес Бьо спечели спринта на 10 км

Норвежецът Йоханес Тингнес Бьо спечели спринта на 10 километра при мъжете от Световната купа по биатлон, който се проведе в американския зимен център Преск Айл, щата Мейн. По-малкият от братята Бьо и Антон Шипулин от Русия завършиха дистанцията без грешки при стрелбата, но скандинавецът беше по-бърз с време 24:38.8 минути. Шипулин остана на 2-а позиция с 25:06.7 или изоставане на 27.9 секунди. Трети се нареди Мартен Фуркад от Франция, чието време е 25:07.7 и една пропусната мишена при втората стрелба.

От българите най-предно класиране завоюва Владимир Илиев, който се нареди на 21-о място с 26:14.2 минути или изоставане на 1:35.4 минути. Владо пропусна три пъти от рубежа. Антон Синапов се нареди на 53-о място с време 27:21.1 и два пропуска при стрелбата. Димитър Герджиков е на 75-а позиция с 28:16.2 и четири грешки при изстрелите, а последен от българите е Михаил Клечеров, който изостана на 4:09.6 и е с време 28:48.4 с три пропуснати стрелби.

Германецът Ерик Лезер, който също стреля без грешка, остана на 4-о място днес, на 45.9 секунди от победителя. Швейцарецът Серафин Вистнер пък с 5-ото място регистрира най-доброто постижение в кариерата си. Студено и ясно време, с лек вятър на определени периоди беляза днешното състезание, което стартира с обща група от поне 15 биатлонисти, които взеха началния аванс. Но Йоханес Бьо с бързата си втора стрелба и увеличаване на спринта веднага след нея даде заявка за победата, макар Шипулин веднага да тръгна след него. Един пропуск при втората стрелба на Фуркад му донесе наказателна обиколка, но той бързо успя да възстанови позицията си и в крайна сметка остана на 3-ото място. Начело в генералното класиране за Световната купа е Мартен Фуркад (Франция) с 857 точки, пред Антон Шипулин (Русия) с 646 и Тарей Бьо (Норвегия) с 584.