СКРА Белхатов грабна Купата на Полша, след като губеше в тайбрека с 3:8 (ВИДЕО)

Волейболният гранд СКРА (Белхатов) грабна Купата на Полша за 7-и път в историята си. Момчетата на испанския наставник Мигел Анхел Фаласка направиха страхотен обрат и надделяха много драматично над ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) с 3:2 (12:25, 25:23, 22:25, 28:26, 19:17) в големия финал на турнира, игран снощи пред близо 3000 зрители в зала "Орбита" във Вроцлав.

Така СКРА спечели Купата за първи път от 2012 година насам и 7-и в своята история. От друга страна това бе 4-и загубен финал за ЗАКСА, които имат 5 трофея в историята си.

Волейболистите на ЗАКСА започнаха на много високо ниво в първия гейм, докато играчите на СКРА се опитваха да намерят играта си. Френският разпределител Бенжамен Тонюти имаше някои невероятни отигравания. Така закономерно се стигна до разгромното 25:12 за ЗАКСА. СКРА отговори и заигра много по-добре във втората част, като поведе в резултата. Все пак ЗАКСА успя да изравни при 22:22, но тогава на сервис за СКРА застана аржентинския разпределител Николай Уриарте и момчетата на Фаласка стигнаха до геймбол при 24:22. СКРА изравни на 1:1 гейма след успешна атака на друг аржентински национал Факундо Конте и 25:23.

Лидерите в полската Плюс лига от ЗАКСА отново тръгнаха по-добре в третия гейм и дръпнаха с 8:4. Разликата се запази до втората техническа пауза, след което СКРА върна три точки за 16:15. Играчите на Фердинандо Де Джорджи обаче останаха по-концентрирани в края и измъкнаха гейма с 25:22 след атака на Рафал Бушек. ЗАКСА продължиха със силната си игра и дръпнаха с 8:5 в четвъртата част. От друга страна играчите на СКРА бяха видимо много нервни и изгубиха ритъма си на игра, като дори Фаласка си изкара червен картон, след което се развика на звездата си Мариуш Влазли. Това като че ли повлия на Влазли и СКРА обърна до 22:20 в своя полза след силни негови минути. ЗАКСА направи серия от 3:0 и обърна до 23:22. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, след което СКРА измъкна гейма след 28:26 след страхотна блокада и контра на сръбския център и национал Сречко Лисинац и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна равностойно, но след това ЗАКСА поведе с 8:3 след две грешки в атака на Мариуш Влазли и блокада на Юрий Гладир. Малко по-късно и треньорът на ЗАКСА Де Джорджи си изпроси червен чартон недоволен от съдиите заради неправилна смяна от страна на СКРА. Това като че ли ядоса играчите на СКРА и те стопиха изоставането си до 12:11. Последните минути на тайбрека се оказаха много интензивни, като и двата отбора се бореха до последно за всяка топка и точка, но в крайна сметка СКРА го спечели с 19:17 след атака в аут на белгийския национал Сам Деруу от ЗАКСА, а с това финала с 3:2 и Купата на Полша.

Най-резултатни за СКРА станаха Факундо Конте (2 блока, 57% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане) и Мариуш Влазли (3 блока, 2 аса и 44% ефективност в атака) съответно с 23 и 22 точки за победата. Влазли бе определен и за най-полезен играч (MVP) на мача. За ЗАКСА Давид Конарски (4 блока, 2 аса и 42% ефективност в атака) и Сам Деруу (2 блока, 47% ефективност в атака и 6% перфектно посрещане) реализираха 20 и 18 точки. Силно включване направи и Рафал Бушек с 16 точки (1 ас, 54% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

ЗАКСА (КЕНДЖЕЖИН-КОЖЛЕ) - СКРА (БЕЛХАТОВ) 2:3 (25:12, 23:25, 25:22, 26:28, 17:19)
ЗАКСА: Бенжамен Тонюти 3, Давид Конарски 20, Сам Деруу 18, Кевин Тили 4, Юрий Гладир 15, Лукаш Вишниевски 8 - Павел Заторски-либеро (Кжиштоф Рейно, Рафал Бушек 16, Гжегож Боциек, Патрик Чарновски)
Старши-треньор: Фердинандо Де Джорджи
СКРА: Николас Уриарте 2, Мариуш Влазли 22, Факундо Конте 23, Никола Марешал 9, Сречко Лисинац 11, Карол Клос 4 - Кацпер Пиехоцки-либеро (Мариуш Марчиняк, Анджей Врона 5, Марчин Януш, Михайло Станкович, Марсел Громадовски 2, Исраел Родригес, Роберт Милчарек-либеро)
Старши-треньор: Мигел Анхел Фаласка.