Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Тренто на финал за Купата на Италия след драма и 3:2 над Лубе

Волейболният отбор на Диатек (Тренто), където играе разпределителят на националния ни отбор Георги Братоев, се класира за своя 6-ти финал в турнира за Купата на Италия. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев се наложиха много трудно и драматично над Кучине Лубе Банка Марке (Чивитанова) с 3:2 (25:19, 17:25, 25:22, 24:26, 15:11) във втората полуфинална среща от финалната четворка на турнира, играна тази вечер пред около 9500 зрители в зала "Медиоланум Форум ди Асаджо" в Милано.

Така трентинци се класираха за утрешния финал за Купата на Италия, където ще гонят 4-ти трофей в своята история. Там Тренто ги очаква лидера в Суперлигата DHL (Модена), който по-рано днес надигра Сър Сейфти Конад (Перуджа) с 3:1 гейма. Мачът ще бъде повторение на миналогодишния финал на турнир, когато Модена спечели Купата след 3:1. Финалът е утре (7 февруари) от 18,30 часа българско време.

Сред публиката имаше и сериозна българска агитка, както и представители на Националния волейболен фенклуб, за да гледат изявите на Тренто.

Първият гейм на мача започна равностойно до 3:3, след което Тренто поведе с 5:3 след блокада и контра на белгийския център Симон Ван Де Вуурде. Разликата се запази до 9:7, след което Лубе обърна до 13:12 в своя полза след силни изяви на бившия играч на трентинци Османи Хуанторена. Шампионите си върнаха преднината при 18:15 след атака на капитана си Филипо Ланца и две грешки на Хуанторена. Въпреки тайм-аута за наставника на Лубе Джанлоренцо Бленджини, разликата нарасна до 21:16 благодарение на словенския национал Тине Урнаут. В крайна сметка Тренто спокойно взе гейма с 25:19 след две последователни грешки от сервис на Лубе.

В началото на втората част Лубе бързо поведе с 4:0 благодарение на американския разпределител Мика Кристенсън и Османи Хуанторена. Въпреки прекъсването за Радо Стойчев, разликата нарасна до 12:6 след силни минути на Иван Милкович. Трентинци стопиха изоставането си до 13:16 чрез Филипо Ланца, но силите им стигнаха до тук. Лубе си възстановиха преднината при 20:14 след атака през центъра и ас на сърбина Драган Станкович, след което без проблеми затвориха гейма с убедителното 25:17 след нова успешна атака на Хуанторена.

Третия гейм стартира добре за трентинци, които поведоха с 5:3 след атака на гръцкия диагонал Митар Джурич, а след това с 9:6 след отличен блок на Симон Ван Де Вуурде. Преднината на Тренто продължи да расте до 14:10 след атака на влезлия като резерва Олег Антонов и контра на разпределителя Симоне Джианели и до 16:11 след успешна блокада на Филипо Ланца срещу Османи Хуанторена. Въпреки лекото отпускане на момчетата на Радо Стойчев и намаляване на аванса до 21:17 и 24:21, те спечелиха гейма с 25:22 след атака на аржентинския център Себастиан Соле.

И четвъртата част тръгна добре за Тренто, които поведоха с 5:3 след блокади на Симоне Джианели и Симон Ван Де Вуурде, а след това със 7:4 след атака на Митар Джурич. Лубе веднага изравни при 7:7 след два последователни аса на Драган Станкович. След това двата тима заиграха напълно равностойно, като нито един от тях не успя да вземе сериозна преднина - 15:13, 17:17, 20:21, за да се стигне до 24:24. В крайна сметка Лубе измъкна гейма с 26:24 след блокада на резервата Енрико Честер и вкара мача в тайбрек.

В петия решителен гейм Лубе започна по-добре и поведе с 4:2, но след това серия от точки на Митар Джурич и Тине Урнаут обърна развоя в полза на Тренто - 5:4 и 8:6. Радо Стойчев искаше да пусне и Георги Братоев на сервис, но реферите не му позволиха и вместо това му вдигнаха жълт картон. Това обаче не повлия на трентинци и те дори увеличиха преднината си до 11:8. Шампионите на Италия стигнаха до мачбол при 14:10 след куриозна грешка при подреждането на Лубе, която доведе до наказателна точка. Лубе спаси единия мачбол след блок-аут на Иван Милкович, но все пак Тренто спечели тайбрека с 15:11 след грешка при мрежата на влезлия като резерва за Лубе Уилям Приди, с което се класира за финала утре срещу Модена.

Най-полезен за Тренто стана Митар Джурич, който заби 25 точки (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака) за победата. Себастиан Соле (4 блока, 1 ас и 62% ефективност в атака) и Филипо Ланца (46% ефективност в атака и 36% перфектно посрещане) пък добавиха съответно 15 и 13 точки за успеха. Георги Братоев влезе за малко на сервис във втория и четвъртия гейм.

За тима на Лубе Иван Милкович реализира 24 точки (1 блок и 51% ефективност в атака), а сръбският блокировач и национал Драган Станкович завърши с внушителните 18 точки (3 блока, 4 аса и 73% ефективност в атака), но и това не помогна за победата.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (ЧИВИТАНОВА) 3:2 (25:19, 17:25, 25:22, 24:26, 15:11)
ТРЕНТО: Симоне Джианели 4, Митар Джурич 25, Филипо Ланца 13, Тине Урнаут 10, Себастиан Соле 15, Симон Ван Де Вуурде 6 - Масимо Колачи-либеро (Олег Антонов 4, ГЕОРГИ БРАТОЕВ, Даниеле Мацоне)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ЛУБЕ: Мика Кристенсън 5, Иван Милкович 24, Османи Хуанторена 10, Симоне Пароди 6, Драган Станкович 18, Марко Подрасчанин 10 - Женя Гребенников-либеро (Алесандро Фей 1, Уилям Приди 3, Енрико Честер 7)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.