Шампионите оцеляха в Плевен след драма с продължение

Шампионът Лукойл Академик записа изключително трудна победа в среща от XVIII кръг на Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при гостуването си на Спартак (Плевен) с 97:94 след продължение.

Желко Шакич записа „дабъл-дабъл” – 27 точки и 13 борби, а Павлин Иванов и Димитър Димитров добавиха съответно по 26 и 20 точки.

Димитър Маринчешки вкара 23 точки и овладя 14 борби за плевенани, а Урош Величкович и Милован Савич вкараха съответно по 22 и 14 точки.

Домакините бяха много по-мотивирани в началото на двубоя и до средата на първата част натрупаха аванс от шест точки. Баскетболистите на Лукойл Академик се събудиха в средата на периода и само за няколко минути стигнаха до равенството – 16:16, но след това Спартак отново натисна и излезе напред - 31:26.

Възпитаниците на Александър Дяковски не изпуснаха лидерската позиция и през втората четвърт, като през по-голямата част разликата се движеше между пет и седем точки, а в самия край на полувремето плевенчани сътвориха няколко добри атаки и преднината им стана двуцифрена – 51:40.

В началото на второто полувреме играта вървеше кош за кош, което бе изцяло по вкуса на домакините от Спартак, които успяваха да поддържат аванса си. В самия край на третия период „студентите” успяха да намалят изоставането си с три точки за 57:65, а в началото на заключителната четвърт  щурмът на гостите от Правец продължи и интригата в мача се завърна с пълна сила – 65:67.

В оставащите минути до последния съдийски сигнал двата отбора си разменяха ролите, като на няколко пъти Спартак успяваше отново да поведе с 5-6 точки, но след това Академик се връщаше плътно зад съперника си. Така 40 секунди преди финала резултатът бе равен – 83:83 след кош на Шакич, а до края нито един от двата отбора не успя да отбележи и мачът отиде в продължение.

В допълнителните пет минути „студентите” демонстрираха по-здрави нерви, като още в началото на продължението Лукойл Академик поведе с шест точки, след което удържа щурма на съперника си и се поздрави с крайния успех – 97:94.

Спартак – Лукойл Академик 94:97 (31:26; 20:14; 14:17; 18:26; 11:14)

Спартак: Величкович 22, Груев 5, Георгиев 6, Савич 14, Маринчешки 23 (Николов 13, Франсис 11)

Лукойл Академик: Тейлър 9, Шакич 27, Ратковица 5, Иванов 26, Димитров 20 (Колев, Илиев, Великов, Барович 8, Грозев 2)