Обамеянг и съдиите измъкнаха Дортмунд (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) постигна много трудна домакинска победа с 2:0 над Инголщат 04 в мач от 19-ия кръг на Бундеслигата и отново редуцира до 5 точки аванса на Байерн (Мюнхен) на върха преди мача на шампионите срещу Хофенхайм в неделя. Головете паднаха в последните минути и бяха дело на Пиер-Емерик Обамеянг. Първият от тях - в 77-ата минута, беше от засада, която съдиите обаче не видяха. Вторият дойде в 86-ата минута.

Друго решение на рефера Гуидо Винкман предизвика много дискусии. В 65-ата минута, когато резултатът все още беше 0:0, Матс Хумелс си вкара автогол, след като върна силно топката към вратаря Роман Бюрки и тя го прехвърли. Арбитърът обаче не зачете попадението, защото прецени, че капитанът на домакините е бил фаулиран от Дарио Лескано.

Борусия (Дортмунд) - Инголщат 04 2:0

Футболистите на Томас Тухел срещнаха сериозен отпор от баварския си съперник и трябва да са много щастливи, че дори не загубиха. Инголщат можеше да води още през първото полувреме, но Лескано пропусна сам срещу вратата, като и тогава Хумелс беше в центъра на събитията, тъй като според гостите е извършил нарушение срещу нападателя, което е трябвало да бъде дузпа.

Днес вестфалци бяха без двама от най-силните си футболисти - Марко Ройс и Илкай Гюндоган, които са болни от грип. Това даде шанс на Адриан Рамос и Матиас Гинтер да започнат от първата минута, като първият действаше като дясно крило, а вторият беше ангажиран с функциите на централен полузащитник. Тези промени обаче се отразиха негативно на представянето на домакините.

Гостуващият отбор създаде по-опасните положения през първото полувреме. Най-близо до гола баварците бяха в 30-ата минута, когато Лескано излезе сам срещу Роман Бюрки, чукна топката покрай него и беше на крачка от попадение, но Матс Хумелс и Матис Гинтер се намесиха и изчистиха. Футболистите и щабът на Инголщат 04 претендираха за дузпа в тази ситуация, искайки да бъде отсъдено нарушение на Хумелс. Реферът Гуидо Винкман обаче беше на друго мнение.

Малко по-рано в срещата - в 15-ата минута, Бюрки се намеси след последователни удари на Лескано и Моритц Хартман.

За тази първа част Борусия имаше само едно чисто положение и то дойде чак в 35-ата минута, когато Ерик Дурм центрира към Обамеянг, който засече от въздуха, но стражът Рамазан Йозджан спаси.

Второто полувреме не започна с някаква промяна, като футболистите в синьо продължиха да бъдат напълно равностойни. Те имаха и късмет в 55-ата минута, когато Оба-Оба се озова на около десетина метра от целта, но не уцели добре топката и тя не представляваше опасност.

Междувременно Тухел направи двойна смяна в средата на терена.

Десет минути по-късно дойде и най-спорният момент в срещата, когато реферът не зачете автогола на Хумелс.

Капитанът на Борусия беше на крачка от това да се реваншира малко след това, като в 68-ата минута надскочи всички при корнер в полето на Инголщат, но топката не намери целта.

Веднага след това в игра за домакините се появи 17-годишният американски талант Кристиан Пулишич, който наскоро беше взет в първия отбор и днес дебютира като ляво крило.

Дортмунд успя да стигне до гола в 77-ата минута, когато Лукаш Пишчек напредна по дясното крило и центрира по брилянтен начин към Обамеянг и той с глава заби топката в мрежата. От повторенията обаче се видя, че националът на Габон е бил в засада.

След още 9 минути Обамеянг направи 2:0, този път след асистенция на Гонсало Кастро. Така бившият футболист на Сент Етиен продължава е начело в голмайсторската листа на Бундеслигата с 20 точни изстрела, а общо от началото на сезона има 31 попадения във всички турнири, в това число и националния отбор.

Преди началото на мача Обамеянг показа приза си за Футболист на годината на Африка.