Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Марек с 5-а поредна загуба в ШЛ

Волейболният първенец на България Марек Юнион Ивкони (Дупница) допусна 5-а поредна загуба в Шампионската лига. Момчетата на треньора Найден Найденов паднаха у дома от шампиона на Турция Аркас (Измир) с 0:3 (15:25, 19:25, 16:25) в мач от 5-ия кръг в Група А, игран тази вечер пред около 800 зрители в спортната зала в Дупница.

Така дупничани останаха на последното 4-о място в групата без победа и без спечелена точка до момента. От друга страна турският тим има съвсем реални шансове да завърши втори в Група А и да се класира за Плейофи 12, след като има 4 победи, 1 загуба и 11 точки. В следващия последен 6-и кръг от груповата фаза Марек гостува на руския гранд Белогорие (Белгород), докато Аркас е домакин на германския Берлин Рисайклинг Волейс в директен сблъсък за второто място. И двете срещи са във вторник (26 януари) съответно от 18,00 и 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което гостите от Аркас поведоха с 8:6 след технично отиграване на френската звезда Антонен Рузие и силен ас на Гьокхан Гьокгоз. Последва бърза контра през центъра на Хакъ Чапкъноолу и 9:6. Разликата нарасна до 13:8 след нова атака на Рузие и отлична блокада на канадския център Грейъм Виграс, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, турският тим продължи да води до 16:10. Преднината на Аркас стана 18:10 след атака в аут на Станислав Величков и блок на Гьокгоз. Шампионите на Турция запазиха преднината си до 21:13 след ас на Рузие, след което спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:15 след технична атака на влезлия като резерва бразилец Маурисио Силва.

Втората част също тръгна равностойно, като първото техническо прекъсване дойде при минималнна преднина за Аркас - 8:7. Последваха успешна блокада на американския разпределител на турския тим Кавика Шоджи и грешка на Георги Елчинов от домакините и 10:7. Резултатът стана 13:9 след технично пускане на Антонен Рузие. Независимо от прекъсването за Найден Найденов, разликата продължи да расте до 16:11 след поредна атака на Рузие. Последва атака в аут на Димитър Дулчев от Марек и 17:11. Волейболистите на Аркас запазиха предимството си до 22:16, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след грешка в атака на резервата на дупничани Цветелин Цветанов.

В началото на третия гейм Аркас бързо поведе с 6:3 след ас на Грейъм Виграс и отлична блокада на Хакъ Чапкъноолу. До техническата пауза разликата стана 8:4 след технично отиграване на Гьокхан Гьокгоз. Играта продължи точка за точка до 14:10, след което Марек намали до 14:13 след грешка на Антонен Рузие и контра на разпределителя Николай Манчев. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за възпитаниците на Глен Хоуг след отлична атака на опитния бразилец Жоао Пауло Браво. Последваха две успешни блокади на Виграс и 18:14. Разликата продължи да расте до крайното 25:16 и 3:0 за Аркас след блокада на резервата Йъджът Гюлмезоолу.

Най-резултатен за Марек бе Станислав Величков с едва 9 точки (1 блок, 44% ефективност в атака, 25% позитивно и 8% перфектно посрещане). За тима на Аркас Гьокхан Гьокгоз (2 аса, 69% ефективност в атака, 22% позитивно и 11% перфектно посрещане) и Грейъм Виграс (7 блока!!! и 1 ас) реализираха съответно 11 и 10 точки за победата.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) - АРКАС (ИЗМИР, ТУРЦИЯ) 0:3 (15:25, 19:25, 16:25)

МАРЕК: Николай Манчев 3, Димитър Дулчев 4, Георги Елчинов 2, Станислав Величков 9, Борислав Апостолов 5, Павел Душков 4 - Мартин Божилов-либеро (Ангел Велков 2, Цветелин Цветанов, 1 Венцислав Трифонов, Владимир Лобутов)